Magyarország 2787 embernek, 35 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban - közölte 2017-es adatokat összesítő jelentésében az uniós statisztikai hivatal szerdán. A kedvezményezettek főként románok, ukránok és szlovákok voltak.
Az Eurostat tájékoztatása szerint az unión kívülről érkező kérelmezők számára biztosított európai uniós állampolgárság megadásának adatai az elmúlt években csökkenő tendenciát mutatnak. 2016-ban számuk közel 995 ezer volt, 2015-ben pedig mintegy 841 ezren kérelmeztek európai állampolgárságot.
Az összes engedélynek mindössze 17 százaléka volt más uniós tagállamból érkezettek által benyújtott és elfogadott kérelem.
A nem uniós kedvezményezettek főként marokkóiak, albánok, indiaiak és pakisztániak voltak. A marokkóiak közül legtöbben olasz, spanyol és francia, az albánok közül legtöbben görög és olasz, az indiaiak és a pakisztániak főként brit állampolgársághoz folyamodtak.
- A legtöbb, szám szerint 25 ezer állampolgársági kérelmet románok adtak be más uniós országban, akiknek legtöbbje olasz állampolgárságot kapott.
- A 22 ezer lengyel kérelmező főként brit és német állampolgárságot kért.
Jócskán megnőtt az uniós állampolgárságot kérő britek száma
A statisztikai hivatal kiemelte, hogy a vizsgált év során a legtöbb uniós állampolgár között a románokat és a lengyeleket követően a britek adtát be a legtöbb, 14 900 állampolgársági kérelmet.
Egy másik uniós tagország állampolgárságát megszerző britek száma több mint kétszeresére nőtt 2017-ben.
Az EU-ból történő brit kilépésről döntő népszavazást 2016 júniusában tartottűák Nagy-Britanniában. 2016-ban 6555 brit állampolgár kapott más uniós országban állampolgárságot.
Aaz adatok szerint zömmel azok kértek külföldi állampolgárságot, akik amúgy sem hazájukban, hanem más EU-tagállamban élnek és attól tartanak, hogy a brit kilépés rendkívüli módok megnehezíti életüket, munkavégzésüket, közlekedésüket a közösségen belül.
A legtöbben, csaknem hétezren német állampolgárságot kértek, közel kétezren franciát, mintegy 1400-an belgát és valamivel kevesebben holland, valamint svéd állampolgárságot.
Más uniós ország állampolgárságát Nagy-Britannia után legtöbben Luxemburgból, Máltáról és Franciaországból kértek.
Már egy adott országban élők honosítási eljárásainak sorában Svédország vezet, ahol száz külföldi lakosra vetítve 8,2 állampolgárságot biztosítottak a kérelmezők számára. Svédországot Románia (5,9) Finnország (5,0), Portugália (4,5), Görögország (4,2) és Ciprus (3,9) követi a sorban.