Mindkét reaktorát feltöltötték nukleáris fűtőelemekkel, így útra készen áll a Lomonoszov Akadémikus nevet viselő úszó atomerőmű – közölte a Rosatom Central Europe magyarországi fióktelepe.
A korábban, a szentpétervári hajógyárban megépített erőművet a Balti-tengeren keresztül, a Skandináv-félszigetet megkerülve tavasszal vontatták Murmanszkba, ott töltötték fel fűtőanyaggal és várhatóan ott is fogják tesztelni.
Ezt követően, a társaság tervei szerint jövőre vontatják a Csukcsföldi Autonóm Körzetben található Pevek város közelébe, ahol már dolgoznak létesítményt fogadó partmenti infrastruktúrán. Üzembe helyezése után a legészakibb nukleáris létesítményként fokozatosan válthatja ki a bilibiniói atomerőművet és a csaunszki szénerőművet.
A Roszatom tájékoztatása alapján az összesen 140 megawattos teljesítménnyel bíró úszó atomerőmű megfelel a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség biztonsági követelményeinek, és
nem jelent veszélyt a környezetre.
A Greenpeace azonban kockázatosnak tartja egy ilyen erőmű üzemeltetését, hiszen kipróbálatlan technológiáról van szó és a hajónak amelyre a reaktorokat építették, nincs saját meghajtása, csak vontatni lehet. Perger András, a környezetvédelmi szervezet munkatársa közölte: ez azért különösen aggályos, mert ha a vontatás során valamilyen baleset történik, akkor saját meghajtás nélküli veszélyeshulladék-tárolóvá alakulhat.
Vontatni pedig nem csak Pevekig fogják – húzta alá Perger András –, mert ha néhány év múlva kiégnek fűtőanyagai, a tervek szerint visszahúzzák Murmanszkba, és ott kerülhetnek bele új fűtőelemek.
„Gyakorlatilag
besugárzott üzemanyaggal felszerelt, éppen nem üzemelő reaktorokat fognak szállítani, vontatni akár viharos tengereken is, több ezer kilométeren keresztül”
- hangsúlyozta.
Addig pedig, amíg a fűtőelemeket cserélik, nem lehet tudni, hogy mivel oldják meg a célterület villamosenergia-ellátását – tette hozzá Perger András.