Megállapodás nélküli kilépés esetén az Egyesült Királyság és az Európai Unió között az élet összes területét a meglévő nemzetközi szerződések fogják szabályozni, illetve az Egyesült Királyság és az EU-s tagállamok közötti kereskedelemre a Kereskedelmi Világszervezet kialkudott irányelvei lesznek irányadók - mondta Szabó Dávid József, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója.
Szabó Dávid József szerint ebben az esetben
visszaállna a teljes határellenőrzés, ami nagyon lelassítaná mind az áruforgalmat, mind a személyforgalmat,
az észak-ír–ír államhatár pedig újra kemény határrá válna, ami nem tenne túl jót a kétoldalú kapcsolatoknak.
Magyarországi hatások és hátrányok
A gazdasági problémákon kívül, lassulás következne be a kereskedelemben, korlátozások lennének a befektetések terén, ezek érzékenyen érintenék Magyarországot - hangsúlyozta a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója.
A megállapodás nélküli kilépésnek egyéb hátrányai is vannak, a többi között az, hogy az
Egyesült Királyság és az EU többi tagállama között lévő biztonsági, védelmi, titkosszolgálati együttműködések EU-s dimenziója megszűnne.
A szakértő szerint mindez helyreállítható, de ezeknek a kapcsolatoknak az újratárgyalása semmivel sem lesz könnyebb, mint most megállapodást elérni az EU és az Egyesült Királyság civilizált szétválásáról, hiszen később a nulláról kellene elkezdeniük a tárgyalásokat.
Bátorságpróba a britek részéről
Politikai szempontból a briteknek nem nagyon maradt más ütőkártya a kezében, mint hogy az európai partnerek felé hangsúlyozzák a brit megegyezés nélküli kiesés költségeit. A britek tisztában vannak azzal, hogy Európai Parlamenti választások jönnek 2019-ben, de a nyugat-európai vezető politikai elitek nem állnak túl jól" - mondta Szabó Dávid József.
Hozzátette, a britek pontosan tudják, hogy
azt a költséget, amibe a megegyezés nélküli kiesés kerül, nem akarja vállalni sem Angela Merkel, sem Emmanuel Macron.
A brit külkereskedelmi miniszter szerint jelenleg 60 százalék az esélye annak, hogy nem születik megállapodás a Brexit feltételrendszeréről. Szabó Dávid József viszont éppen az ellenkezőjét gondolja, szerinte 60 százalékos az esély, hogy megállapodás születik még a Brexit megtörténte előtt, hiszen a politikai elit érdekeltek ebben, de mindenki a kivárásra játszik.