Nyitókép: MTI/EPA/RAHMAT GUL

Húszmillió gyermek nem kapott védőoltásokat

Infostart / MTI
2018. július 17. 20:37
Az ENSZ jelentése szerint ezek közül a gyerekek közül nyolcmillió háború sújtotta vagy válságövezetekben él, és egyre növekszik a nem védett gyermekek aránya a közepes jövedelmű országokban.

Mintegy 123 millió gyermek kapott 2017-ben immunizációt életveszélyes betegségek és fertőzések ellen - derült ki az ENSZ friss jelentéséből.

A gyerekek nagyjából 90 százaléka kapta meg a DiPerTe, vagyis a diftéria, a tetanusz és a szamárköhögés ellen tartósan védő vakcina legalább egy dózisát tavaly. A 2010-es számokhoz képest tavaly a világon 4,6 millióval több gyereket immunizáltak, ennek oka a népesség gyarapodása.

Második adag kanyaróvakcinát 167 ország adott a rutinszerű oltások listájához, 162 országban oltanak rubeola ellen, ennek eredményeként 52 százalékosra nőtt a két betegség elleni védettség, ami 2010-ben még csak 35 százalékos volt.

A HPV-vírus elleni védőoltást 79 országban vezették be, hogy védje a nőket a méhnyakráktól.

A jelentés arra is kitér, hogy további erőfeszítésekre van szükség, mivel tavaly majdnem 20 millió gyermek nem részesült teljes immunizációban. Közülük 8 millió él háború vagy válság sújtotta, bizonytalan helyzetű területeken.

A nem védett gyerekek egyre növekvő hányada él közepes jövedelmű országokban, ahol egyre nagyobbak az egyenlőtlenségek és gyarapodik a leszakadók száma. Emiatt sok gyermek nem jut védőoltáshoz sem.

A súlyos csecsemő- és kisgyermekkori hasmenést kiváltó rotavírus és a Pneumococcus baktérium okozta tüdőgyulladás elleni védőoltás már több mint egy évtizede rendelkezésre áll, mégsem veszik igénybe sokan: 2017-ben az érintettek 28 százaléka kapta meg a rotavírus elleni és 44 százalékuk a két kór elleni kombinált vakcinát.