A német kancellár Jordániában elismeréssel nyilatkozott a szíriai polgárháború elől menekülő több mint egymillió ember beengedéséről, és ígéretet tett az egyébként is komoly nehézségekkel küzdő ammáni kormány támogatására.
Angela Merkel számára alighanem megkönnyebbülést jelentett, hogy a vezetése alatt álló kormányban a menekültkérdés miatt kirobbant feszültség ellenére, az ammáni német egyetem hallgatói örömmel fogadták. Igaz, többen az iránt érdeklődtek, hogy mennyire biztonságos még Németország a menekültek számára.
A kancellár igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy aggodalomra nincs ok, és országa továbbra is nyitott marad.
Ez újabb üzenet volt a koalíciós partnernek, a Keresztényszociális Uniónak, amely elveti az eddigi migránspolitikát, és immár a kormányválságtól sem riad vissza. A kancellár Ammánban tanácskozott Abdullah jordániai királlyal, majd sajtóértekezletén kijelentette, hogy szembe kell szállni Irán agresszív törekvéseivel a Közel-Keleten.
Angela Merkel hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kiválása ellenére Németország a többi aláíróval együtt továbbra is betartja – az Iránnal még 2015-ben kötött – atomszerződést, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem követi fokozódó aggodalommal Teherán ballisztikus rakétaprogramját, valamint katonai tevékenységét a polgárháború dúlta Szíriában és Jemenben.
A kancellár elismeréssel szólt az ammáni kormány erőfeszítéseiről a Szíriából érkezett több mint egymillió menekült befogadását illetően, és bejelentette, hogy
Berlin a jelenlegi 384 millió euró fejlesztési segély mellett további 100 millió dollár hitellel kívánja támogatni Jordánia gazdasági reformintézkedéseit.
A közelmúltban ugyanis zajos tüntetések robbantak ki a gazdasági helyzet romlásai miatt Jordániában.
Angela Merkel a közel-keleti helyzet rendezésével kapcsolatban ismét a kétállami megoldás mellett szállt síkra, és Ammánban is leszögezte, hogy Berlin szerint Izrael mellett egy békés palesztin állam létrejötte jelenthet kiutat a patthelyzetből. Válaszában a jordán uralkodó – aki a napokban találkozott Netanjahu izraeli kormányfővel –, olyan palesztin állam megvalósítását sürgette, amelynek Jeruzsálem a fővárosa.
A német kancellár időközben Libanonba folytatta útját, ahol szintén több százezer szíriai menekült él. Emiatt a kormányfővel, Szaad Harírivel folytatott megbeszélésén szintén anyagi támogatást helyezett kilátásba a bejrúti kormány számára a német kancellár.