A brit környezetvédelmi tárca (DEFRA) által összeállított friss helyzetértékelésben szerepel az is, hogy megkezdődik a város szennyezett helyszíneinek aprólékos kitakarítása és fertőtlenítése, amely várhatóan "hosszú hónapokig" eltart. A minisztérium szerint a vizsgálatot végző szakértők kilenc olyan helyszínt azonosítottak, amely valamilyen szintű speciális tisztítást igényel. A tájékoztatás szerint a munkát a brit hadsereg és a királyi légierő (RAF) 190 vegyvédelmi és egyéb területeken jártas katonai szakértője segíti.
A tárca közölte: a tisztítási folyamat minden érintett helyszínen a potenciálisan szennyeződésnek kitett felületek teszteléséből, a szennyezett tárgyak eltávolításából és elégetéséből, a helyszín vegytisztításából és újbóli teszteléséből áll majd. A tisztítási munkákra kijelölt helyszíneket mindaddig nem nyitják meg a lakosság számára, amíg a méreghatóanyag kimutatására szolgáló tesztek eredményeit a kormány által e célra létrehozott tudományos szakértői bizottság hivatalosan jóvá nem hagyta.
Ebben a munkában a DEFRA keddi tájékoztatása szerint a fegyveres erők szakértői mellett a védelmi minisztérium tudományos és műszaki kutatóintézete, az angliai közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE), az egészségügyi minisztérium, a belügyminisztérium és a védelmi minisztérium tanácsadói is részt vesznek.
A munkálatok részeként teljes gyep- és kőburkolat-cserét is elvégeznek annak a bevásárlóközpontnak a környékén, amely előtt március 4-én eszméletlenül találták Szergej Szkripalt és lányát.
A környezetvédelmi tárca szakértői hangsúlyozták keddi tájékoztatójukon, hogy az idegméreg-hatóanyag nem párolog el és más módon sem szívódik fel magától a szennyezett felületekről.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a BBC televízió HardTalk című interjúműsorának hétfő esti adásában úgy nyilatkozott, hogy a novicsok osztályú idegméreg-hatóanyag rendkívül gyorsan párolog, és orosz szakértők szerint a mérgezés helyszínéről gyűjtött minta nem lehetett olyan magas koncentrációjú, ahogy az a brit vizsgálati jelentésben szerepel.
A mérgezés ügyében nyomozó brit rendőrségi szakértők a méreganyagot Szergej Szkripal Salisburyben lévő házának bejárati ajtaján mutatták ki a legnagyobb koncentrációban. Az ajtót már a múlt hónap végén leszerelték és további vizsgálatokra elvitték, a többi nyílászárót pedig palánkokkal lefedték.
Szergej Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés (GRU) volt ezredesét, aki a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott, és egy orosz-amerikai kémcsere keretében telepedhetett le Nagy-Britanniában 2010-ben, a március 4-én történt incidens óta Salisbury kórházában kezelik. Állapota már nem válságos, de továbbra is súlyos.
Lányát - aki egy ideig szintén válságos állapotban volt - a múlt hét elején kiengedték a kórházból, és hollétéről csak annyit lehet tudni, hogy "biztonságos helyen" őrzik. London gyilkossági kísérletnek tartja az ügyet, és Oroszországot tekinti felelősnek, Moszkva azonban folyamatosan és határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a Szkripal-ügyhöz.
Oroszország londoni nagykövetsége kifogásolja azt is, hogy a brit fél nem engedi a kapcsolatfelvételt az orosz konzulátus diplomatáinak Julija Szkripallal, így az orosz fél nem tud meggyőződni arról, hogy Szergej Szkripal lánya saját jószántából tartózkodik-e ott, ahol jelenleg van.
Julija Szkripal ugyanakkor a nevében a Scotland Yard által minap közzétett nyilatkozatban közölte, hogy biztonságban van, és "ez idő szerint" nem kívánja felvenni a kapcsolatot a londoni orosz konzuli szolgálattal.