A brit ENSZ-képviselet képviselete szerint kilenc ország - Nagy-Britannia, Franciaország, az Egyesült Államok, Lengyelország, Hollandia, Svédország, Kuvait, Peru és Elefántcsontpart - kezdeményezte az ülés összehívását.
Fjodor Sztrizsovszkij, az orosz ENSZ-képviselet szóvivője röviddel később bejelentette, hogy Oroszország is a BT rendkívüli ülésének összehívását kérte "a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető veszélyek" miatt. Mint mondta,
két ülést terveznek hétfőre, az elsőt Moszkva kezdeményezésére, a kilenc ország által kezdeményezett másodikat pedig rögtön utána tartanák meg.
Egyelőre nem világos, hogy Moszkva pontosan milyen témát szeretne megvitatni az általa kezdeményezett ülésen.
Donald Trump amerikai elnök korábban megtorlással fenyegetette a damaszkuszi vezetést az állítólagos vegyifegyver-támadás miatt.
Nemzetközi választ sürgettek
A nap folyamán nemzetközi választ sürgetett az Európai Unió a lázadók kezén lévő kelet-gútai Dúma elleni újabb vegyifegyver-támadásra, amelyet szerinte minden bizonnyal Bassár el-Aszad szíriai elnök hadserege követett el. "A bizonyítékok a rezsim újabb vegyi támadására utalnak" - olvasható az Európai Külügyi Szolgálat (EEAS) közleményében.
Egyúttal felszólította Oroszországot és Iránt, hogy vessék be Aszadra gyakorolt befolyásukat a további támadások megakadályozása érdekében.
Az értesülések 49 ember fulladásos haláláról szólnak, Szíria tagad
A Szíriai-amerikai Orvos Társaság (SAMS) nevű szervezet és a lázadók uralta térségekben működő Fehérsisakosok nevű szíriai mentőcsapat együttes közleménye szerint
49 ember halt fulladásos halált a Damaszkusz melletti Kelet-Gúta térség legnagyobb városa, Dúma ellen végrehajtott vegyi támadás következtében.
Szíria tagadta, hogy a kormányerők bármilyen vegyifegyver-támadást hajtottak végre Dúmában. A damaszkuszi rezsimmel szövetséges Moszkva pedig valótlannak nevezte azokat a híreszteléseket, miszerint a szíriai hadsereg ilyen fegyvert vetett volna be a militánsok ellen.
Jurij Jevtusenko vezérőrnagy, a szembenálló szíriai feleket békítő orosz központ szóvivője szerint a Dúmát ellenőrző Dzsejs al-Iszlám lázadó csoport evakuálásáról vasárnap született megállapodás újabb bizonyítéka annak, hogy nem volt vegyi támadás a városban.