„Úgy tűnik, a brit védelmi miniszter elvesztette kapcsolatát a racionalitással” – így kommentálták Moszkvában Gavin Williamson állítását. Williamson nemrég avanzsált a parlamenti frakciót fegyelmező illetékesből miniszterré, miután elődjét leváltották egy szexbotrány nyomán.
Egy apokaliptikus hangvételű interjúban most azt mondta: „az oroszok készek ezreket és ezreket és ezreket megölni Nagy-Britanniában” az energiahálózat elleni potenciális támadással.
Williamson szerint orosz kémek erőműveket és a szigetországot az európai energiahálózattal összekötő vonalakat fényképeznek. „Mi másért tennék ezt, mint azért, hogy maximális kárt okozzanak Nagy-Britanniának?” – mondta a Telegraph című lapnak, arra utalva: az oroszok készek „totális káoszt” előidézni a szigetországban.
A pusztítást az interneten keresztül vagy tenger alatti kábelek és vezetékek elleni akcióval vagy akár rakétatámadással hajthatják végre – mondta a konzervatív politikus.
Moszkvában az orosz védelmi minisztérium szóvivője máris reagált. Igor Konascsenkov szerint Williamson „minden bizonnyal elvesztette kapcsolatát a racionalistással”. A londoni orosz nagykövetség pedig a Twitteren azt írta, hogy egyes brit politikusoknak nem kell felelősséget vállalni a szavaikért.
A 41 éves Williamson a brit konzervatívok új sztárja, egyesek szerint egyszer akár még miniszterelnök is lehet – bár nemrég bevallotta, hogy volt egy rövid viszonya, de felesége „megbocsájtott” neki.
Közben Moszkvában az „oroszellenes hisztériakeltés részének” nevezték a hírt, hogy a holland titkosszolgálat nyomozott a Cozy Bear néven ismert és vádak szerint az amerikai elnökválasztásba beavatkozó, orosz hekkercsoport után és kutatási eredményeit megosztotta az amerikai szolgálatokkal.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő azt mondta: a holland média olajat önt a tűzre és erősíti az Amerikában elharapózott oroszellenes hisztériát. Hozzátette, hogy a holland titkosszolgálat eddig hivatalosan nem mondott semmit – bár, ehhez kommentátorok azt tennék hozzá, hogy sok ügynökség hivatalosan nem nyilatkozik tevékenységéről.
Oroszország és a nyugat egyre mérgesedő viszonyának újabb fejezeteként pedig gyakorlatilag betiltották és jogi vizsgálat alá vették a Sztálin halála című brit vígjátékot.
A filmszatíra a diktátor halálát kísérő, kremlbeli helyezkedést parodizálja. Az orosz kultúrális minisztérium – miután illetékesei zárt ajtók mögött megnézték a filmet – azzal indokolta a forgalmazási jog megtagadását, hogy a film erkölcsileg megkérdőjelezhető és hogy „sértheti” az idősebb generációt. A minisztérium jogászai szerint pedig a szatíra az „gyűlöletet szíthat az orosz emberekkel szemben”.