Az Európai Tanácsnak jövő héten jóvá kell hagynia az előrehaladási jelentést, de azzal, hogy a britek péntek reggel bejelentették, az összes EU-s feltételt elfogadják, úgy tűnik, elhárult az akadály a kilépésről szóló legfontosabb kérdések lezárása előtt - mondta Ugrósdy Márton, hozzátéve, hogy a részletek kidolgozása még hátravan.
„A brit kormány az elmúlt hónapokban több ígéretet is tett, hogy a jelenleg Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok jogaik és kötelezettségeik nem fognak megváltozni. Az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy rájuk vonatkozik-e az Európai Bíróság joghatósága. Úgy tűnik, az átmeneti időszakban így fog maradni.”
A külpolitikai szakértő kiemelte, sokáig a pénzt tartották a legnehezebb kérdésnek, de az utolsó hetekben az ír határ vált azzá. Ugrósdy Márton úgy véli, a határellenőrzést, illetve vámhatárt, amiről korábban szó volt, és amire az EU és egy harmadik ország között szükség lenne, nem fogják teljesen visszaállítani.
„Továbbra is lehetséges marad, hogy a személyek és az áruk viszonylag szabadon áramoljanak Észak-Írország és Írország között, de ennek részleteiről még viszonylag keveset tudni.”
A briteknek addig fizetniük kell az uniós költségvetésbe, amíg a kilépés hivatalosan meg nem történik - mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatóhelyettese, hozzátéve, hogy Theresa May is jelezte, hogy ezen a kétéves átmeneti időszak sem változtat, ezért Ugrósdy Márton szerint a 2014-20-as költségvetési időszak érintetlen marad.
„Az kérdés, hogy a 2020-ban kezdődő, következő hétéves pénzügyi keretben milyen brit befizetések lesznek, de ez a jövőbeli kapcsolattól is függ. Ha például a britek szeretnének hozzáférést kapni a közös piachoz, akkor ugyanúgy, mint Norvégiának vagy Svájcnak, ennek az árát meg kell fizetniük.”
Elhúzódhat
Ugrósdy Márton felidézte, hogy a lisszaboni szerződés szerint a kilépés kétéves időszakát az Európai Tanács egyhangú szavazásával szinte a végtelenségig meg lehet hosszabbítani, erről évente kell szavazni.
„Ha 2019. március 29-ig nem sikerül megállapodni és az Európai Tanács úgy dönt, tovább tárgyalnak, akkor a Brexit is ki fog tolódni.”
A szakértő szerint mindenki azt szeretné, ha már a lényegről, az EU és Nagy-Britannia kapcsolatáról lehetne beszélni, amit a britek mostani sok engedménye lehetővé tesz.
„Mindenkit az érdekel. Most még csak a válás költségeiről van szó. Előremutató, hogy már a jövőről is lehet tárgyalni, ami a britek érdeke.”