Míg néhány hónapja Magyarország komoly kritikákat kapott más uniós tagállamok részéről javaslatáért, ma már senki nem kérdőjelezi meg azt, hogy az unió külső határain kívül, például Észak-Afrikában kellene létrehozni olyan menekülttáborokat, vagyis hot-spotokat, ahonnan már csak a menekültstátusszal rendelkező migránsok folytathatnák útjukat az unió felé – hangsúlyozta a múlt heti uniós csúcstalálkozót követően az InfoRádió Aréna című műsorában Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára.
"Európa akkor tud igazán a migrációs válsággal hosszútávon megbirkózni, ha az alapkérdésekben dűlőre jutunk."
Az államtitkár úgy látta, hogy az Európai Uniónak a Törökországgal kötött megállapodáshoz hasonló egyezségeket kellene számos országgal kötnie, hogy megfékezze az illegális bevándorlást.
"Nyilvánvalóan ez nagyon nehéz. Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikával foglalkozó vezetőjének, a főképviselőnek ez lenne a feladata és ez a feladata, hogy az unió tagállamainak vezetőivel egyeztetve beazonosítsa ezeket az országokat. Most öt ilyen országról beszélünk, ezekről már konkrétan is lehet beszélni, de meg kell nézni, hogy melyek azok a térségek, ahonnan nagyobb volumenben érkeznek vagy terveznek jönni Európába menekültek vagy migránsok és meg kell nézni, hogy milyen esélyünk van arra, hogy megkössük a megállapodásokat ezekkel az országokkal , nyilvánvalóan ez függ attól is, hogy az adott ország kormánya erre mennyire kész."
Orbán Viktor miniszterelnök az uniós csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatóján úgy látta, hogy a migrációs válság megoldásának lényegét illetően minden azon áll vagy bukik, hogy a közösség zárja-e a határokat. A kormányfő azonban fontos eredménynek tartotta, hogy az unió a jövőben a törökországihoz hasonló megállapodásokra törekszik az érintett afrikai országokkal, kiemelve, hogy elengedhetetlennek tartja, hogy Egyiptommal is migrációs egyezményt kössön majd az Európai Unió.