Kedden még azt hittük, hogy egyszerű győzelmet arat Hillary Clinton, de azt olyan szavazói mozgás történt, amelynek egy részét ismerjük még csak – mondta Feledy Botond külpolitikai elemző az InfoRádióban az amerikai elnökválasztásról.
Kiemelte: sok apró tényező eredményezte végül azt, hogy Donald Trump lett a befutó, a várakozások ellenére is. Komoly átszavazás lehetett a demokratákhoz regisztrált voksolók körében az úgynevezett rozsdaállamokban, az egykori nagyipari területeken, és Floridában sem mindenki támogatta a demokrata jelöltet azok közül, akikről ezt hitték.
Hillary Clinton kudarcának okaként sokan azt hozzák fel, hogy elszakadt a valóságtól, Washingtonból kevésbé látta a vidék gondjait. És hiába nem rossz az Egyesült Államok gazdasági helyzete, az emberek valóságfelfogása folyamatos transzformáción ment át, Clinton pedig ezzel nem tudott mit kezdeni – fejtette ki az elemző.
Feledy Botond hangsúlyozta: a republikánusok a 2012-es vereség után önvizsgálatot tartottak, ám annak eredményéből most semmit sem valósítottak meg. Trump annak az ellenkezőjét hozta, és olyanokat szólított meg, akik eddig nem mentek el szavazni – vélekedett.
„A jelenlegi rendszerben Donald Trump magatartása bizonyult az életképesebbnek. A republikánus jelölt magát adta a kampányban, hiába küzdött sokszor ezzel a kampánystábja Szerencséje volt, hogy ez végül ilyen eredményt hozott” – mondta az elemző.
Feledy Botond szerint nehézséget jelent Donald Trumpnak, hogy republikánus többség lesz a szenátusban és a kongresszusban is, hiszen nem mondhatja majd azt, hogy akadályozzák bármiben. Arra fordíthatja a pénzt, amire ő akarja, nem kell kompromisszumokat követnie. Komoly költési irányváltások várhatóak – fejtette ki.
Az elemző szerint nagy meccs várható arról, hogy végül kik állnak be Trump mögé a republikánus pártból.