A new building is being constructed with use of tower crane
Nyitókép: ilkercelik/Getty Images

Az ingatlanbefektetések megduplázódását várják az idei évtől

Infostart
2025. február 14. 20:34
A 2024-es mélypont után fellendülést remélnek az elemzők a magyarországi ingatlanpiacon. Az állampapírok kifizetése és más tényezők segítségével várhatóan duplázódik az ingatlanbefektetések értéke.

Miközben a kelet-közép-európai régióban már 2024-ben másfélszeresére nőtt az ingatlanbefektetések volumene, addig Magyarország 30 százalékos visszaesést mutatott 2023-hoz képest, a tavalyi 305 millió eurós érték pedig az elmúlt 15 év legalacsonyabb száma - írja a hvg.hu.

A mélypontból kilábaláshoz jó lehetőséget teremt például az az 1700 milliárd forint, amely a prémium magyar állampapírok (PMÁP) lejáratával kerül a tulajdonosok kezébe - írják.

Ettől, illetve az orosz-ukrán háború remélt mérséklődésétől várják a szakértők, hogy a magyar piac 700-800 millió eurósra erősödik, ami több mint duplázódást jelentene.

Borbély Gábor, a CBRE közép-európai piacelemzési igazgatója szerint a növekedés egyik alapköve az irodapiac lehet, melynek szerinte méltatlanul negatív a megítélése, ugyanis a jelenlegi árazás mellett jó beszállási lehetőségek adódnak. A kereslet viszont egyre növekszik, míg a reálértéket figyelembe véve az árak nem emelkednek. A kínálat sem bővül a kívánt mértékben, legalábbis a versenyszféra számára elérhető ingatlanokat tekintve.

A következő években várt 530 ezer négyzetméternyi beruházás nagy része ugyanis az állami beruházásokból ered, az eddig bérbe nem adott és nem állami fejlesztési volumen csak 119 ezer négyzetméter.

Nagyban eltér a keresleti és kínálati oldal tekintetében a kiskereskedelmi ingatlanok helyzete. A kereslet kimondottan nagy lenne az ilyen ingatlanok iránt, a kínálat azonban igen szűkös, ugyanis a körülbelül egy évtizede lezajlott tulajdonosváltási hullám után a korábban épült bevásárlóközpontokat nem tervezik eladni, míg most kevés ingatlan húznak fel a semmiből. Hozzáteszik, idehaza a kiskereskedelmi szektor már kevésbé gondolkodik bevásárlóközpontokban, sokkal inkább a nagyobb retailparkok átalakításában.

Ám az előrejelzés szerint a legnépszerűbb beruházási terület a hotelpiac lehet alternatív lehetőségek mellett.

A szállodák értékesítése Budapesten is nagy népszerűségnek örvendhet, hiszen ezt a turizmus hajtja. Az alternatív befektetési lehetőségek közül a régióban főleg a lakhatással összefüggésbe hozható termékeknek lehet nagy piaca, mint például a diákszállók - írja a lap.

Az adatközpontok építése egyelőre Nyugat-Európában válhat trenddé, és csak pár év múlva számíthatunk rá, hogy idehaza is népszerűségre tegyen szert.