Nyitókép: ilkercelik/Getty Images

Nem kertel az ÉVOSZ-elnök: rossz építőipari évet egy még rosszabb követhet

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2024. december 28. 19:04
Nem volt jó év 2024 a hazai építőipar számára, és várhatóan 2025 sem hoz majd fordulatot – vélekedett az InfoRádióban a most 35 éves Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke, Koji László.

Zaklatott éven van túl az építőipar Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint. "Szűkösen, de meg tudja ismételni tavalyi teljesítményét az építőipar, ami durván 8800 milliárd forintnyi volumen. A legnagyobb kihívás a finanszírozási háttér rendezetlensége számos területen, és az erősebb versenyben itt van az építőipar hatékonysági kihívása is" – mondta, és a finanszírozási problémákról kifejtette, az építőipari beruházási folyamatok többségéhez hitelre van szükség, és a kereskedelmi banki hitelkörnyezet kedvezőtlen. "Mindaddig, amíg 5 százalék alá nem megy a forintalapú hitelek kamata, addig sem a vállalkozók, sem a vállalkozni akarók nem veszik fel, legalábbis nehézkesen mozdul ez a dolog előbbre" – nyomatékosította.

Hogy az építőipar lejtmenetben van, azt az is mutatja, hogy a tartósan foglalkoztatottak száma a múlt évi számhoz viszonyítva 30 ezer fővel kevesebb.

A kormányzat közben nemrégiben lakhatási tőkeprogramot hirdetett 200 milliárd forintos kerettel és három lábbal:

  • bérlakásépítés
  • kollégiumépítés
  • új lakások építése

Ez Koji László szerint mindenképp segít, de hangsúlyozta, "nem a lakosság, nem a vevő, nem a családok jutnak támogatáshoz, hanem a lakásépítők, ingatlanfejlesztők", miközben a keresletet és a kínálatot egyszerre kell, hogy az állam kezelje és élénkítse.

"Ha ez a 200 milliárd forint kiegészül az ingatlanfejlesztők saját forrásaival, körülbelül 10-12 ezer új lakás megépítésére elegendő 60 négyzetméteres lakásokban gondolkodva."

A program kifutását is értékelte: ezeket a majdan épülő új lakásokat jövő év közepétől lehet előrendelni, az év vége felé tudnak szerződni, és 2027-ben tudják ezeket a lakásokat átadni, tehát elérhető hosszabb távon, hogy évente 22-25 ezer lakás épüljön a mostani 12-14 ezres újlakás-állomány után.

Már most is élénkül a lakáshitelezés, de a vevők 85 százaléka használt lakás vásárlására vette igénybe,

az újlakás-hitelezés "fagyponton van továbbra is".

Reménykedik abban is, hogy a Magyar Nemzeti Bank újraindít majd olyan programokat, amelyeket korábban már futtatott – például a zöldhitelprogram vagy a növekedési hitelprogram –, mert "amíg a hitelezési környezet nem lesz barátságosabb, addig sajnos a lakások területén kivárás van".

"Mi az ÉVOSZ-nál arra számítunk, hogy 2025 nehezebb éve lesz az építőiparnak, mint a 2024-es volt, részben a fizetőképes kereslet finanszírozási háttere rendezetlensége miatt, részben azért, mert nem látjuk az elhalasztott állami beruházások előkészítésének ütemes jelenlétét. A lakosság továbbra is kivár, és az ipari szereplők nem pótlólagos beruházással növelik a termelésüket a gazdaság élénkülésével, hanem a meglévő termelőbázisokon" – hívta még fel a figyelmet Koji László.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
ÉVOSZ: rossz év volt az idei, de 2025 még rosszabb lesz
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást