"Mi folyamatosan kutatjuk, és gondolkodunk azon, hogy a munkaerőpiacra hogyan lehet bevonni munkavállalókat, és mivel lehet azt a viszonylag feszes munkaerőpiacot segíteni, amely jelenleg a gazdaságpolitika rendelkezésére áll" – mondta az InfoRádióban Gazsi Attila, a VOSZ elnökhelyettese.
2017. július 1-je óta léteznek nyugdíjasszövetkezetek, amelyek jelentős segítséget nyújtanak a nyugdíjas munkavállalóknak a munkaerőpiacra való visszatérésben – magyarázta az elnökhelyettes. Mint mondta, ez egy teljesen önkéntes és demokratikus elven működő szövetkezeti társulás, ahol a vezetők, menedzserek olyan munkákat vállalnak el, amelyeket később a nyugdíjasok idejük és élethelyzetük függvényében tudnak elvállalni. Gazsi Attila megjegyezte, igen sokféle munkakörről van szó.
A VOSZ elnökhelyettese szerint ez a konstrukció azért kedvező a vállalkozóknak, mert egyrészt viszonylag költséghatékony, mivel kevesebb adó terheli, másrészt a szövetkezetek költségszámlát állítanak ki a nyugdíjasok foglalkoztatásáról, ami egy kedvező árú, rugalmas foglalkoztatási forma.
A nyugdíjasoknak is több szempontból kedvező Gazsi Attila szerint: a nyugdíjas munkavállalók arról számoltak be, hogy a hasznosság érzésétől kezdve a közösségben való tevékenység pozitív hatásán keresztül az anyagi biztonságig, illetve az aktivitással járó hosszabb, egészségesebb életig mindenféle okokból választják a szövetkezeti munkavállalást.
Az elnökhelyettes szerint havi 60-120 órát vállalnak a nyugdíjasok, ami egy-egy munkavállaló esetén kevés lenne, de mint mondta, ezért szeretik a szövetkezeteket, mert ezek tömbösítik, és egyben "bocsátják áruba" a munkaerőt. Azaz ha kellene valahová húsz nyugdíjas munkavállaló, akkor a szövetkezet ezt megoldja, megszervezi úgy, hogy mindenkinek megfelelő legyen, és úgy bocsátja a vállalkozó rendelkezésére, hogy meglegyen a teljes létszám.
Gazsi Attila elmondta,
mivel évi 30-40 ezer munkavállalóból lesz nyugdíjas, egyre bővítik azok körét, akik vissza tudnak térni a munkaerőpiacra. Itt az 55 és 75 év közötti korosztályról van szó leginkább.
Minél idősebb valaki, annál kevésbé szeretne munkát vállalni, viszont a friss nyugdíjasok körében nagyon nagy az igény, főleg, ha kevés a megállapított nyugdíjuk. Viszont aki dolgozik mellette, akár csak heti két napot, az tud annyi pénzt keresni, ami jelentősen javítja az életkörülményeit.
"A minden évben nyugdíjba vonuló 35-40 ezer emberből 15 ezret mindig meg lehet szólítani" – jelentette ki a VOSZ elnökhelyettese. Kitért arra is, hogy Magyarország korfája folyamatosan romlik. 2005 óta több a nyugdíjas, mint a kiskorú, ráadásul a helyzet folyamatosan romlik, egyre több eltartott jut egy eltartóra. Leszögezte, hogy ezen dolgoznia kell a gazdasági döntéshozóknak, de a szövetségnél úgy látják, hogy amennyivel nőtt az aktivitás az elmúlt 5-7 év során a hazai munkaerőpiacon, az statisztikailag alátámaszthatóan kizárólag az 55 és 75 év közöttiek bevonásával történt.