Nyitókép: Luis Alvarez/Getty Images

Regős Gábor: nehéz lesz visszatérni a 3-6 százalékos GDP-növekedési szinthez

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2024. október 30. 19:05
A KSH friss adataiból az derül ki, hogy 2024 harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye minden várakozást alulmúlt. Ezzel az adattal a magyar gazdaság ismét technikai recesszióba került - nyilatkozta az InfoRádiónak a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a gyenge GDP-adatra azzal reagált: ők már korábban is felhívták figyelmet arra, hogy a harmadik negyedévben a gazdaság teljesítménye gyengébb lesz, mint azt várták. Ennek fő oka az ipar rossz teljesítménye, amit elsősorban a német gazdaság elhúzódó válsága okoz. Az NGM szerint egyre több jel mutat arra, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. Mivel a kormány célja, hogy 2025-ben 3 százalék fölött legyen a gazdasági bővülés, új gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki.

Ugyanakkor Regős Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy a harmadik negyedéves GDP-adat minden várakozást alulmúlt. Korábban még arra számítottak, hogy a növekedés a nulla közelében lesz, és legfeljebb csak éppen az alá csúszik. "Ehhez képest egy 0,7 százalékos GDP-csökkenés negyedéves és éves alapon azt jelenti, hogy egy év után ismét technikai recesszióba került a magyar gazdaság. Ez pedig teljesen kizárja, hogy az idén 1,5 százalékos legyen az éves növekedés.

Reálisnak inkább 0,5 százalék tűnik"

– közölte a Gránit Alapkezelő vezetője.

Arról is beszélt, hogy ez az adat nemzetközi összehasonlításban is gyengének számít. Az Európai Unió országainak többségében nőtt a GDP, bár a pontos számokat még nem hozták nyilvánosságra mindenütt. A magyar gazdaság gyenge teljesítményének több oka van – közölte a szakértő.

"Azt tudtuk az időjárás alakulásából és az előzetes adatokból, hogy az építőipar és a mezőgazdaság is gyengén teljesített, de azért ennél egy kicsit kisebb visszaesésre számítottunk. A KSH most még nem közölt részletes adatokat, csak trendeket a jól és rosszul teljesítő ágazatokról" – mondta Regős Gábor. Az tudható, hogy a szolgáltatások jól teljesítettek, de ez láthatóan nem volt elég. A kiskereskedelem forgalma alapján jobb fogyasztási adatra számított a szakértő. A beruházások az előző negyedévben negatív rekordot döntöttek, a mostani, előzetes adatok alapján félő, hogy ez a trend folytatódott. Lehet, hogy a szolgáltatások külkereskedelménél is a vártnál egy rosszabb adat érkezik majd a részletes KSH-beszámolóval.

Regős Gábor szerint

ilyen GDP-visszaesés után nehéz lesz ismét visszatérni a vágyott 4-5 százalékos, vagy legalább a tervezett 3-6 százalékos növekedési pályára.

Már csak azért is, mert ezt több tényező is gátolja, például az uniós források visszatartása, a kedvezőtlen geopolitikai helyzet és az ebből fakadó külső hatások. De a növekedés ellenében hathat a kulcsiparágak, így a járműgyártás és az akkumulátorgyártás gyengélkedése, valamint az alacsony belső fogyasztói és vállalati bizalom – hangsúlyozta a Gránit Alapkezelő vezető elemzője. Ráadásul Regős Gábor szerint ennek további kellemetlen következményei vannak: nehezebb lesz a hiánycél tartása, illetve a forint árfolyamát sem erősíti a mostani adat. Ebből pedig az is következik, hogy a monetáris politika nem igazán tud majd segíteni lazítással, jó, ha a szigorítást el lehet majd kerülni – vélekedett a szakember.

Arra a kérdésre, vajon mennyire reális azt várni, hogy a gazdaság majd 2025 első negyedévében felpattan, Regős Gábor azért optimista választ adott. Úgy vélte, hogy a két nagy autógyár, a BMW és BYD bekapcsolódása a magyar gazdaságba mindenképpen pozitív hatással lehet a GDP növekedésére (erről Gulyás Gergely is beszélt a Kormányinfón).

Viszont ez egy egyszeri felpattanás lehet

szerinte. A Gránit Alapkezelő vezető elemzője nem számít arra, hogy a jövő év első negyedévében 3 százalék legyen a gazdaság bővülése, erre legfeljebb az év későbbi szakaszában lát esélyt. Az éves összehasonlításban pedig egy kiugró eredmény nem elég, a pozitív tendenciát több negyedévnek kell felépítenie.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Regős Gábor: irreális, hogy jövőre a GDP 3-6 százalékkal bővüljön
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást