A Ganz-Mávag igazgatósági ülésén az a döntés született, hogy a cég visszavonja a spanyol Talgo vonatgyártó vállalatra tett felvásárlási ajánlatát. Ugyanakkor vitatja a spanyol kormány vétójának jogszerűségét, és nyitva hagyta a lehetőséget, hogy a jövőben újra vételi ajánlatot tegyen - írta a spanyol El Periódico alapán a Telex.
Mint ismert, a Ganz-Mávag magyar konzorcium (amelynek 45 százalékban a Corvinus állami alap, 55 százalékban magánbefektetők a tulajdonosai), márciusban tett 619 millió eurós nyilvános vételi ajánlatot a Talgo összes részvényére. Ugyan a magyaroknak hamar sikerült megállapodni a Talgo hitelezőivel, de a potenciális üzlet rögtön komoly ellenállást váltott ki Spanyolországban.
Kedden már az a hír érkezett, hogy a spanyol kormány elutasította a magyar Ganz-Mávag konzorcium felvásárlási ajánlatát a Talgo szupervonat-gyártóra. A hivatalos közlés szerint a döntés hátterében súlyos nemzetbiztonsági aggályok állnak, miután szerintük komoly kockázatot jelent az, hogy a magyar kormány szoros kapcsolatban áll Oroszországgal.
A Ganz-MaVag Europe csütörtöki igazgatósági ülésén született döntés a spanyol lap szerint arról szól, hogy a konzorcium visszavonta a Talgóra tett vételi ajánlatát, ugyanakkor leszögezte, hogy a spanyol kormányzati vétó nincs összhangban az uniós joggal. Emiatt a következő hetekben kezdeményezni fogják a megfelelő lépéseket, és nyitva hagyják az ajtót, hogy a jövőben vételi ajánlatot tegyenek a Talgóra. Az Európai Bizottság egyébként nem emelt kifogást a spanyol kormány lépése ellen.
A Talgo azért is olyan értékes cég, mert olyan technológiával rendelkezik, amivel mozgatható nyomtávú tengellyel tudnak vonatokat gyártani. Ez lehetővé teszi, hogy a nagysebességű vonatok különböző nyomtávokon közlekedjenek és átlépjék az országok közötti határokat.