A statisztikai hivatal azt jelentette, hogy a hazai össztermék (GDP) bővülése 5,3 százalékra gyorsult éves szinten a tavaly negyedik negyedévi 5,2 százalékról. Elemzői várakozások átlagában lassuló, 4,8 százalékos GDP-növekedés szerepelt.
Az idei első negyedévben a GDP 1,6 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó negyedévhez viszonyítva, amikor 1,2 százalékos bővülést jegyeztek fel. Negyedéves összevetésben már a hetedik negyedévben nőtt a kínai GDP.
Kína GDP-je 2023-ban 5,2 százalékkal, 2022-ben 3 százalékkal nőtt, a kormány 5 százalékos gazdasági bővüléssel számol az idei évre.
A Portfolio azt írja, a növekedés fő húzóerejét épp az elvileg hűtésre szoruló beruházási aktivitás adta. Eközben a kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés gyengébben teljesített, ami azt jelenti, hogy a belső fogyasztás és az export egyelőre nem vette át a növekedési motor szerepét.
A piaci elemzők a vártnál jobb növekedési adat kapcsán az idei növekedési cél elérésének javuló esélyeit emelik ki, de emellett arra is kitérnek, hogy a gazdaságot az állami szubvencióval fenntartott beruházási aktivitás élénkíti, így pedig a növekedés szerkezete meglehetősen törékeny. A háztartási kereslet továbbra is gyenge, ezért a lendület fenntartásához a gazdaságpolitika további támogatására van szükség.