A Richter továbbra is kötelezett a gyógyszergyártói extraprofitadó és különadó megfizetésére 2024-ben is. Az extraprofitadókat érintő szabályozás január 26-án érvénybe lépő módosítása azonban tartalmaz egy olyan változtatást, amely kedvező a társaság számára – mondta az InfoRádióban Beke Zsuzsa, a Richter PR- és kormányzati kapcsolatok igazgatója.
"A 2024-es adóévre vonatkozóan a Richter egyrészt gyártói extraprofitadó, másrészt gyártói különadó megfizetésére is kötelezett. A gyártói extraprofitadó alapja a helyi adókról szóló törvény szerinti adóalap, mely a gyógyszerkészítmény és a gyógyszeralapanyag gyártásából származik, és ez a módosított adóalap miatt már beszámít a globális minimumadóba, míg a gyógyszeripari különadó a készítmény és alapanyag gyártásából származó, helyi adókról szóló törvény szerint az éves nettó árbevételre kerül kivetítésre. Mindez azt jelenti, hogy a rendelet alapján a Richter 2024-ben várhatóan nagyságrendileg nyolcmilliárd forintnyi extraprofitadót fog befizetni, mely a módosított adóalap miatt már beszámít majd a globális minimumadóba. Összességében azt lehet mondani, hogy ha ez nem lenne, még kedvezőtlenebb lenne a helyzet a Richter számára, így a negatív hatásokat tudták mérsékelni" – magyarázta.
Emlékeztetett, a gyógyszergyártói különadó és az extraprofitadó kötelezettségének csökkentésére ugyanakkor van lehetőségük, például kutatás-fejlesztési kiadásokkal; ezekben – mint fogalmazott – egyébként is erős a Richter.
"A különadó- és az extraprofitadó-kötelezettségünk a rendelet szerint a tárgyieszköz-beszerzések és a kutatás-fejlesztés értékének összegével csökkenthető, legfeljebb az adó összegének 50 százalékáig. Ezzel a Richter tud is élni" – tette hozzá Beke Zsuzsa.
A módosításról a Pénzügyminisztérium közleményében azt írta: a kormány célja az, hogy segítséget nyújtson a gyógyszergyártóknak, hogy a globális minimumadó a lehető legkisebb terhet jelentse a számukra. A megjelent rendeletmódosítás
a gyógyszergyártók kezdeményezésére a kormány és a gyártók egyeztetését követően valósult meg.
A tárca arra is kitér, hogy a módosítással a költségvetés nem veszít bevételt, ugyanakkor a gyárak terhei sem növekednek, a kabinet ugyanis továbbra is elkötelezett amellett, hogy megvédje a magyar gazdaság versenyképességét, és támogassa a hazai gyógyszeripari beruházásokat.