A csend szabhat határt a mesterséges intelligenciának

Infostart
2023. július 16. 15:01
Tíz éven belül 30 milliárd dollárossá válhat a hangoskönyvek piaca a mesterséges intelligencia fejlődésének köszönhetően.

Már a múlt század harmincas éveiben létezett a látássérültek igényeit kielégítő "beszélő könyvek" ötlete, de a hetvenes évektől vált valóban létező üzletággá a hangoskönyvpiac - írja a CNBC.

Igazán azonban akkor lőtt ki a terület fejlődése, amikor a hangoskönyv is az okostelefonokba költözött.

Az iPhone-ok megjelenése lendített nagyot a fejlődésen, melynek köszönhetően az elmúlt évtizedben kétszámjegyű növekedést jegyezhettek fel ezen a területen.

Jelenleg ötmilliárd dollárosra becsülik a piac értékét, ez 10 éven belül 35 milliárd dollárra nőhet. A Wordsrated szerint ezzel a hangoskönyvek jelentik a könyvipar legdinamikusabban növekvő szegmensét.

A Google Play és az Apple Books is használta már a mesterséges intelligenciát valamilyen mértékben a hangoskönyvek terén, és ez a trend folytatódni is fog. Judy Chang, a Google Play Books termékmenedzsment-igazgatója szerint sok kiadónak túl nagy költség hangoskönyvet készíttetni - viszont a mesterséges intelligenciával tehetnek egy próbát, mielőtt komolyabban befektetnek a területre.

A zene után a hangoskönyvek jelennek meg a második legnépszerűbb hallgatott tartalomként.

Más erre a területre bevonni a mesterséges intelligenciát, mint megkérni az MI-asszisztenst, hogy játsszon le nekünk egy dalt. Az emberek jövőbeni hozzáállása megmutatja, mennyire állunk készen arra, hogy egy ilyen területen is robotokra cseréljük az embereket.

"Az emberek nagyon érzékenyek a hangokra: mivel sokan hallgatnak hangoskönyvet fülhallgatóval, ez nagyon intim élmény.

A minőség is igen fontos szempont: sokan azért hagyják abba egy hangoskönyv hallgatását, mert nem megfelelő annak hangminősége.

Az emberek ráadásul sokkal jobbak valamiben, mint a mesterséges intelligencia, ez pedig az időzítés, legyen szó kínos csendről vagy a poén utáni hallgatásról" - vélekedik David Ciccarelli, a Voices, egy narrátori szolgáltatásokat kínáló cég vezérigazgatója.

Az olvasás sebessége szintén kihívást jelenthet: az ember tudja, mikor lassítson vagy gyorsítson, de a gép nem. Ugyanakkor a fejlődés biztos: a nevetségestől indulva már jóval túl van a mesterséges intelligencia e téren, mint az elfogadható.

Ciccarelli elkerülhetetlennek tartja, hogy emberi hangokat klónozzon majd a mesterséges intelligencia narráció céljára - ebbe azonban bele kell egyezniük a felolvasóknak is.

Néhányan az elzárkózás mellett döntöttek.

"Visszautasítom az olyan munkákat, amelyekben az áll, hogy lemásolják a hangomat és MI-modellt készítenek belőle. Úgy védhetem meg magam, ha erre nemet mondok" - mondta Brad Ziffer, a 14 éves tapasztalattal rendelkező szinkronszínész.

"Minden átmenet félelemmel és bizonytalansággal jár, de minden átmenet során tanultunk, fejlődtünk, alkalmazkodtunk és gyarapodtunk"

- vélekedik ugyanakkor Michele Cobb, az Audio Publishers Association ügyvezető igazgatója. Szerinte ugyanis ez is a növekedés egyik innovatív formája lehet - elég a Beatles legújabb dalára gondolni, amelyben a mesterséges intelligencia kelti életre John Lennon hangját.

Ziffer ugyanakkor aggódik amiatt, hogy milyen szerepet fog betölteni a mesterséges intelligencia a szakmájában.

"Nagyon óvatos vagyok a mesterséges intelligenciát illetően. Úgy vélem, nagy lehetőségek rejlenek benne, de könnyen vissza lehet vele élni. Jelenleg még úgy gondolom, hogy egy igazi emberi hangnak nincs párja. A szintetizált hangalgoritmusok még nem tartanak ott, hogy képesek legyenek az emberi hang minden árnyalatát teljes mértékben reprodukálni. Még nem volt olyan ügyfelem, aki a mesterséges intelligenciát választotta volna helyettem" - mondta.

Andrea Collins 15 év tapasztalattal rendelkező szinkronszínész szerint ugyanakkor vannak olyan területek - amelyeken nagyon gyors eredmény kell -, ahol ideálisabbnak tűnhet a mesterséges intelligencia, mint egy hús-vér ember, többek közt a gyorsasága miatt. Ő ezért inkább klónoztatja a hangját, míg John Kubin veterán szinkronszínész egyenesen lelkesedik a technológiáért: úgy gondolja, segítségével úgy kereshet pénzt, hogy gyakorlatilag nem is dolgozik.