Nyitókép: Getty Images/Wirestock

A cégvezetők félnek a mesterséges intelligenciától és riasztó képet festenek róla

Infostart
2023. június 16. 21:33
A Yale üzleti vezetők számára rendezett találkozóján készített felmérés szerint a vezérigazgatók 42 százaléka úgy véli, a mesterséges intelligencia néhány éven belül az emberiséget is elpusztíthatja.

"Ez elég sötét és riasztó jövőkép" – fogalmazott a CNN cikke szerint Jeffrey Sonnenfeld, a Yale professzora az eredményekre utalva. A felmérést a Sonnenfeld vezetette Chief Executive Leadership Institute által szervezett virtuális rendezvényen végeztek.

Az üzleti élet vezetői jelenleg eléggé megosztottak a mesterséges intelligenciával kapcsolatosan.

Összesen 119 felsővezető vett részt a felmérésben, köztük a Walmart vezérigazgatója, a Coca-Cola vezérigazgatója, olyan informatikai cégek vezetői, mint a Xerox és a Zoom, valamint a gyógyszeripar, a média és a feldolgozóipar vezérigazgatói. Míg a vezérigazgatók 34 százaléka szerint a mesterséges intelligencia tíz éven belül elpusztíthatja az emberiséget, 8 százalék szerint pedig ez öt éven belül megtörténhet, addig 58 százalék szerint ez soha nem következhet be, ezért nem aggódik.

Egy másik kérdésre adott válaszokból kiderül, hogy a megkérdezett vezérigazgatók 42 százaléka szerint a mesterséges intelligencia potenciális katasztrófáját túlértékelik, míg 58 százaléka szerint nem ez a helyzet.

A kutatás nem sokkal azt követően készült, hogy a mesterséges intelligencia szakterületén dolgozók, kutatók és még hírességek is nyílt levélben mutattak rá a technológia veszélyeire. Geoffrey HInton, a mesterséges intelligencia keresztapja is megfogalmazta aggodalmait a témában.

"Csak egy tudós vagyok, aki hirtelen rájött, hogy a mesterséges intelligencia egyre okosabb nálunk. Ezt szeretném jelezni, elmondani, hogy komolyabban kellene aggódnunk és meg kell akadályoznunk, hogy a technológia átvegye az irányítást"

– mondta Hinton májusban a CNN-nek. Aggodalma szerint a továbbfejlődő mesterséges intelligencia olyan jó manipulátorrá válhat, hogy az ember által beépített korlátokat is képes elkerülni.

Miközben az üzleti vezetők véleménye megoszlik a mesterséges intelligencia veszélyeiről, a Yale által megkérdezettek bizonyos fokú egyetértést mutattak az előnyökkel kapcsolatban.

A vezérigazgatóknak mindössze 13 százaléka mondta, hogy a mesterséges intelligencia potenciális lehetőségeit túlértékelik, 87 százalékuk szerint azonban nem ez a helyzet. A legnagyobb lehetőségeket az egészségügy, az informatika és a média terén látják benne.

Sonnenfeld szerint öt csoportba oszthatók a cégvezetők a mesterséges intelligenciával kapcsolatos elképzeléseik alapján:

  • kíváncsiak, akik naivan hisznek felhasználhatóságában minden téren
  • euforikus valódi hívők, akik csak a jót látják benne
  • azok, akik profitálni akarnak belőle mindenáron
  • az aktivista alkatúak, akiket aggaszt a technológia
  • és azok, akik mihamarabb szabályoznák azt.

A probléma szerinte az, hogy a csoportok jelenleg elbeszélnek egymás mellett, nem működnek együtt.