Úgy tűnik, a lakosság meghatározott célokat szem előtt tartva kezdett el spórolni, félretenni. Az OTP Bank által megrendelt, reprezentatív Öngondoskodási Index kutatásban megkérdezett 1500 ember 63 százaléka gondolja úgy, hogy a jelenlegi helyzetben fontos megtakarítást képezni. A célokat illetően sokan készülnek a váratlan helyzetre (36 százalék), tesznek félre a gyermekek jövőjére (31 százalék), vagy lakásfelújításra (21 százalék).
A válaszadók 95 százaléka érzékelte kiadásainak növekedését, 76 százaléka jelentős emelkedésről számolt be. Többek között ennek hatásaként a válaszadók több mint 90 százaléka valamilyen formában korlátozta is a kiadásait.
A pénzügyi tudatosság erősödését több további eredmény is alátámasztja.
Az elmúlt három évben idén először kerültek többségbe azok a válaszadók, akik legalább a következő hónapra készítenek pénzügyi terveket,
illetve amíg az elmúlt két évben a pénzpiaci megtakarítással rendelkezők aránya stabilan 40 százalék volt, addig idén ez a szám 20 százalékkal, 48 százalékra emelkedett.
A pénzintézet közleménye idézi Kovács Antal vezérigazgató-helyettest, aki - a korábbi felmérések eredményét is figyelembe véve - kifejtette: a lakosság a megelőző évek tapasztalatai alapján már tudatosan, tervezetten reagál a jelenlegi bizonytalan helyzetre. Ezért nőhetett egy év alatt 34-ről 37 pontra az Öngondoskodási Index értéke, ami a legnagyobb éven belüli pozitív elmozdulás a felmérés történetében.