Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Róka László

Bajban a hitelesek: megugrottak a bankközi kamatok az MNB lépése után

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2022. október 14. 18:35
Azonnal reagált a bankközi piac arra, hogy a jegybank jelentősen megemelte a kamatfolyosó tetejét, vagyis az egynapos fedezeti hitel kamatát. A magánemberek hitelkamatait ez jelenleg kevésbé érinti – mondta a Porfolio elemzője.

A bankközi piac azonnal lekövette a Magyar Nemzeti Bank lépését, amely megemelte a kamatfolyosó tetejét. Palkó István, a Portfolio elemzője az InfoRádióban arról beszélt, hogy "erre reakcióként a hitelek árazásában meghatározó 3, 6 és 12 havi BUBOR egyaránt 16 százalékra ugrott a csütörtöki 14 százalék fölötti szintről, ami 1999 óta nem látott csúcs".

Ez elsősorban a változó kamatozású hitelekre van hatással, de más és más a jelentősége a vállalati és lakossági hiteleknél. Az új hitelezésben közvetlenül a BUBOR emelkedésének alig van hatása, hiszen a lakossági lakáshitelek alig egy százaléka van összekapcsolva a BUBOR-ral.

A babaváró hiteleknél vagy a személyi kölcsönöknél egyáltalán nem jellemző a változó kamatozás.

A változó kamatozású lakáshiteleknél vagy szabad-felhasználású hiteleknél már "helyzet lehetne", de itt még mindig érvényben van a kamatstop. Ennek következtében még mindig a tavaly októberi értékek alapján fizetik a törlesztőrészleteket az emberek. Tehát nem a 16 százalékos BUBOR-ral, hanem 2 százalék körülivel határozzák meg a kamatokat.

Ez azt jelenti, hogy nem 20 százalék, csak 4-5 százalék körüli kamatot kell fizetni ezen hitelek után.

MTVA/Bizományosi: Balaton József

A vállalati hiteleknél már magas a változó kamatozású hitelek aránya. Különösen az új hiteleknél van így, ilyenek például a forgóhitelek. Itt lehet a legdrasztikusabb változás, ezeket ugyanis azonnal átárazzák a bankok – fejtette ki a szakértő. A támogatott vállalati hiteleknél, például Széchenyi-kártyánál, azonban nincs érdemi változás ezen a téren.

Azon vállalatok vannak gondban, amelyek nem tudtak részt venni a támogatott hitelprogramokban, de van tartozásuk. A következő fizetéskor már magasabb törlesztőrészlettel kell számoljanak. Ilyenek a rövidlejáratú, de nagy összegű vállalati hitelek. Ezeket a 15-20 százalékos piaci hitelkamatokat azonban alig van cég, amely ma ki tudná termelni – mondta Palkó István az InfoRádióban.

Az már egy másik kérdés, hogy mi lesz a változó kamatozású lakossági lakáshitelekkel, ezeket ugyanis csak a kamatstop védi. Ha ezt december 31. után nem hosszabbítják meg, akkor az ilyen hitelek törlesztőrészletei biztosan megduplázódnak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bajban a hitelesek: megugrottak a bankközi kamatok az MNB lépése után
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást