Nyitókép: Laura Hedien/Getty Images

Rövid idő alatt fájdalmasan drágulhatnak az élelmiszerek

Infostart
2022. március 31. 19:45
Sok minden függ a háborútól.

Az ukrajnai orosz invázió harmadik hetének végére kismértékben korrigálták a tőkepiacok azt a hirtelen árugrást, amit az ukrán és az orosz gabona rendelkezésre állásával, illetve az orosz energiahordozókra vonatkozó esetleges európai szankciókkal kapcsolatos piaci aggodalmak okoztak, valamelyest megnyugodott a piac, kiárazták a legrosszabb forgatókönyvet – mondta az Index érdeklődésére az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője.

Ez persze csak időleges, egy-egy váratlan és kedvezőtlen, akár a harctéren, akár politikai szinten jelentkező esemény újra hektikus mozgásokat okozhat,

pár nap alatt akár 15-20 százalékos terményár-emelkedés sem kizárt

– tette hozzá Varga Zoltán azzal, hogy az eddigi áremelkedésekben a műtrágyahiány hatását még nem árazta a piac. A béketárgyalások hírére ismét volt egy kisebb korrekció, de mivel aligha lesz gyors lezárása a háborúnak, fel kell készülni a tartósan magas gabonaárakra.

A lap mások mellett arra is kitér, hogy mivel számos európai és közép-ázsiai ország műtrágyaellátása függ az orosz hatóanyag- és földgázexporttól, ezek rendelkezésre állása nemcsak az idei, hanem a jövő évi terméshozamokra is hatással lehet, azon, az északi félteke gabonatermő vidékeit sújtó, lényegében globális aszály mellett, amely miatt Magyarországon tartósan vízhiányos időszakot hirdettek. Így előfordulhatnak terméshozam-csökkenéssel járó döntések, és emiatt épp akkor lesz a szokottnál kisebb termés őszre, amikorra a világnak égetően szüksége lenne jelentősebb mennyiségű gabonára.

Világszerte drágítja a műtrágyákat az energiahordozókra vonatkozó esetleges szankciók okozta tőzsdei drágulás mellett az a tény is, hogy az egyaránt szankcionált Oroszország és Belarusz adja a három kulcsfontosságú műtrágya-hatóanyag egyikének számító a kálium-karbonát globális exportjának 40 százalékát. Emellett a világ ammóniatermelésének 22, karbamid-előállításának 14 és monoammónium-foszfát műtrágyájának 14 százalékát Oroszország exportálja a világpiacra.

További globális élelmezésbiztonsági aggodalmakat okoz, hogy

teljes mértékben bizonytalan, mi lesz az ukrajnai őszi és tavaszi vetésekkel.

A harcok intenzitásától függ, hogy mennyire károsodik az őszi vetés, illetve az is, hogy egyáltalán mekkora területen kerülhet a földbe a tavaszi vetőmag.

A cikk végül kitér a többi között az üzemanyagkáosz járulékos, de súlyos hatásaira is, melyek hazánkat is sújtják.