Nyitókép: MNB

Különleges 100 forintos érme a láthatáron – mutatjuk

Infostart
2022. március 17. 04:20
A kibocsátásról szóló MNB-elnöki rendelet már megjelent a Magyar Közlönyben.

Új, 100 forintos névértékű érmét mutat be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont megnyitása alkalmából. A kibocsátásról szóló MNB elnöki rendelet már megjelent a Magyar Közlönyben, az 2022. március 16. napjának 10 órájától hatályos – olvasható az Origón.

Az érme külső része (körgyűrű) réz (65 százalék), nikkel (15 százalék) és cink (20 százalék) ötvözetéből álló, a belső része (mag) réz (75 százalék), nikkel (4 százalék) és cink (21 százalék) ötvözetéből álló színesfémből készült. Az érme külső átmérője 23,8 mm, a külső és a belső rész találkozásánál az átmérő 15,3 mm. Az érme peremvastagsága 2,6 mm, súlya 8,6 gramm, széle recézett.

Az érme előlapján, a középmezőben – lent a körgyűrűbe átnyúlva – a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontnak helyet adó épület részletének ábrázolása látható, fölötte négy különböző – mérleget, földgömböt, Anjou-liliomot és 1-es címletértéket megjelenítő – érem és egy grafikon stilizált képével. Az érme külső szélén található gyöngysorszegélyen belül, köriratban – egymástól egy-egy díszítő ponttal elválasztva – a „MAGYARORSZÁG" és a „PÉNZMÚZEUM" felirat, valamint a „2022" verési évszám olvasható.

Az érme hátlapján, a középmezőben a – kissé egymásra csúsztatott számjegyekből álló –„100" értékjelzés olvasható, az értékjelzés bal és jobb oldalán, alul díszítővonal látható. Az érme külső és belső részét díszítő körvonal választja el. Az érme külső szélén található gyöngysorszegélyen belül, fent, koszorúmotívum között a „BP." verdejel, lent a „FORINT" félkörirat olvasható.

Használható a készpénzforgalomban az új 100 forintos érme?

A válasz erre egyértelműen igen, az ország új 100 forintos érméje a törvényes fizetőeszköz részeként, a mindennapok készpénzforgalmában használható érme – olasható. A rendelet szövege szerint az új érméből legfeljebb 2 millió darab készíthető.

Az ugyanakkor nem vehető biztosra, hogy mindenki találkozik is majd az új 100 forintos érmével. Az MNB-től az Origónak megerősítették, hogy bár az új 100 forintos érme a mindennapokban is feltűnhet a már megszokott változat mellett, különlegessége okán igen hamar a gyűjtők érdeklődésének középpontjába kerülhet, így annak potenciálisan magas példányszáma ellenére sem biztos, hogy széles körben elterjed a készpénzforgalomban.