Nyitókép: YouTube/Magyar Nemzeti Bank

Virág Barnabás: megengedhetetlen, hogy a banki betéti kamatok nem követik az alapkamatot

Infostart
2022. február 15. 12:40
Az MNB alelnöke azt sejttette, hogy az idei 5,1 százalékos inflációs előrejelzését felfelé módosíthatja a jegybank.

Az infláció megugrása nem magyar sajátosság – hangsúlyozta az Indexnek adott interjúban Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke, aki szerint rendkívüli időszakban vagyunk, nemcsak Magyarország, de az egész világ is. Várhatóan felfelé kell majd módosítani az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzéseket, de konkrét számot nem kívánt mondani.

A 7,9 százalékos januári inflációs adatról azt mondta, mindenkinek meglepetést jelentett, de az infláció gyors emelkedése globális jelenség, és a magyar adat a régióban még az alacsonyabbak közé tartozik. Az okok között említette, hogy koronavírus-járvány időszakában általános gyakorlat volt, hogy a költségvetések öntötték a pénzt a gazdaságba, miközben a jegybankok nagyon támogató és laza monetáris politikát tartottak fönn. Ez a globális szintű gazdaságpolitika adódik hozzá a koronavírus-járványban fellépő olyan kínálati problémákhoz. Ez a két hatás adódik most össze, ennek látjuk az inflációs következményeit mindenütt – magyarázta.

"Rendkívüli időszakban vagyunk. Nemcsak Magyarország, de az egész világ is. A januári adatok szinte mindenhol jelentősen magasabbak voltak, mint a várt. Ez egy olyan időszak, ami az elmúlt 100 évben nem volt. A gyorsan változó körülmények hetente írják felül az előrejelzéseket" – mondta Virág Barnabás, hozzátette, biztos abban, hogy a fordulat elhúzódik, lejtmenet helyett sokkal inkább több hónapig tartó oldalazásra kell számítani.

A jegybank 5,1 százalékos inflációra számított 2022-ben, de

a beérkezett adatok alapján a felfelé mutató kockázatok erősödtek,

de még korainak tartotta, hogy konkrét új célszámot jelöljön meg.

Az MNB alelnöke azt kifogásolta, hogy miközben az elmúlt hónapokban összesen már 355 bázisponttal emelkedett az irányadó kamat – 0,75-ről 4,3 százalékra –, eddig mindössze 120 bázisponttal emelkedtek a lakossági lekötött betétek kamatai.

"A jegybanki kamatemelésnek alig a harmada jelent meg a lakossági banki betéteknél kamatemelkedésként, azt gondolom, hogy ez megengedhetetlen folyamat"

– jelentette ki, és hozzátette, azért emelik a kamatot, hogy ezzel ösztönözzék a megtakarításokat, és ha nem történik változás, akkor ezen a téren gazdaságpolitikai lépésekre is sor kerülhet.

A lakossági megtakarítások közel harmada olyan eszközben van, aminek semmilyen védettsége nincs az inflációval szemben – a magas infláció miatt két év alatt az emberek reálértéken ezeknek a megtakarításoknak a tizedét veszítik el – figyelmeztetett.

Az interjúban Virág Barnabás beszélt még a növekedési várakozásokról, a zöld hitelezésről és a Revolut magyarországi helyzetéről is.