Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Ezért nem tud egyből reagálni Oroszország a magyar kérésre

Infostart / InfoRádió - Domanits András
2022. február 2. 10:33
Pletser Tamást, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzőjét kérdeztük.

Pletser Tamás emlékeztetett, Vlagyimir Putyin az Orbán Viktorra közösen tartott keddi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy majd áprilisban visszatérnek a magyar kérésre, miszerint az eddig rendelkezésre bocsátott földgáz mennyiséget egymilliárd köbméterrel növeljék, azzal együtt, hogy az orosz elnök jelezte, ő maga támogatja a lépést.

Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint Putyin szavai arra utalhatnak, hogy Oroszországnak nem áll rendelkezésre azonnal ekkora mennyiségű földgáz. Noha vélhetően a csúcson termel az ország, de ez csak arra elég, hogy a saját földgázigényét, beleértve a tárolók feltöltését, illetve az európai szerződéses volumeneket fedezze, de

ezen felül valószínűleg nincsen többlete.

Emellett bizonyára politikai okok miatt is furcsa lenne, ha a magyar kérésre egyből reagálni tudna Oroszország, miközben a további európai partnerek sorozatos kéréseire – a fűtési időszakban – nem tudott érdemben reagálni, ami ugyancsak azt sejteti, hogy Oroszország egyelőre nem rendelkezik többletkapacitással, de áprilistól kezdve erre sor kerülhet – tette hozzá Pletser Tamás, megjegyezve, hogy az infrastruktúra egyébként lehetővé teszi – a déli gázfolyosó körülbelül 6 milliárd köbméterig –, hogy nagyobb mennyiségű orosz gáz érkezzen Magyarországra.

Ismeretes, Magyarországgal az oroszokkal kötött gázmegállapodásban foglaltak szerint körülbelül 4,5 milliárd földgázt kap jelenleg, és erre jönne még az említett plusz egymilliárd köbméter, miközben a teljes magyar fogyasztás nagyjából 10-11 milliárd köbméter, de ehhez hozzájárul egy-másfél milliárd köbméter hazai termelésű földgáz, illetve az Adriai-tenger felől – cseppfolyós földgáz formában – további egymilliárd köbmétert kaphatunk. Vagyis a plusz egymilliárd köbméter azt jelentené, hogy a magyar földgázigénynek mintegy 80 százaléka fedezve lenne, a maradék 20 százalékot pedig egyéb piaci folyamatok során tudunk megvásárolni, akár nyugati irányból, akár az említett déli gázfolyosóról.

Vlagyimir Putyin a keddi tájékoztatón azt is megjegyezte, hogy Magyarország a világpiaci ár ötödéért vásárolja a gázt. Mindezt Pletser Tamás „nagyon furcsa” kommentárnak titulálta, ugyanis a későbbiekben kiderült, hogy Magyarország valamifajta átlagáron, korábbi gázárak átlagárán vásárolhat földgázt Oroszországtól. Ugyanakkor, jegyezte meg az elemző, a Gazpromra jellemző, hogy kilenchavi átlagárat szokott alapul venni, viszont augusztus-szeptember során már igazán magas szintre emelkedtek a gázárak, vagyis – a kilenc hónap viszonylatában – négy-öt hónap már nagyon magas gázárakat hozott, így némileg értelmezhetetlen az orosz elnök kommentárja, hogy miért ötször olcsóbb a gáz, illetve mihez képest, valamint, hogy át fog-e árazódni a jövőben – magyarázta az Erste szakétője.

„Tehát lehet, hogy ez egy pillanatfelvétel, és

a mostani magas gázárak a jövő évben, vagy az idei év második felében fognak megjelenni a magyar importárakban”

– vélekedett Pletser Tamás megismételve: elemzői szempontból nehéz értelmezni, hogy az orosz elnök kommentárja mit mutat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Ezért nem tud egyből reagálni Oroszország a magyar kérésre
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást