Egyre erőteljesebben jelenik meg újra a munkaerőhiány Magyarországon, melynek enyhítésére számos kormányzati intézkedés született. Mostantól diák- és nyugdíjas szövetkezetek mellett megalakulhatnak a kisgyermekkel otthon levők szövetkezetei is, melyek a fiatal édesanyákat igyekeznek megszólítani és visszaterelni a munkaerőpiacra – írja összeállításában a penzcentrum.hu.
A munkaerőhiány enyhítésére számos kormányzati intézkedés született az elmúlt években, ennek része az inaktív társadalmi rétegek bevonása a munkaerőpiacra, mint ahogy történt és történik ez a diákok, a nyugdíjasok, vagy éppen a megváltozott munkaképességűek esetében is.
Régóta terítéken van már a kisgyermeküket otthon nevelő édesanyák megszólításának kérdése – emlékeztetnek –, Novák Katalin már 2018-ban akkor még család- és ifjúságügyért felelős államtitkárként beszélt egy interjúban a „kismamaszövetkezetek” keretrendszerének megteremtéséről.
"A Kisgyermekkel Otthon Lévők Szövetkezete elsősorban a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra való visszatérését kívánja megkönnyíteni azzal, hogy a GYED-ben, illetve GYES-ben nem nagyszülőként részesülők számára rugalmas munkavégzési lehetőséget kínál, kedvező adózási feltételekkel.
A jogszabály lehetővé teszi, hogy az érintettek a meglévő munkaviszonyuk mellett is dolgozhassanak, akár egy másik vállalatnál,
de ha a munkáltatójuk nyitott rá, akkor a szövetkezet által a meglévő munkahelyükre is visszatérhetnek élvezve tagi munkavégzési jogviszony előnyeit" – mondta el a portálnak Csomai Eszter, a szervezet elnöke.
Jelenleg négy Kisgyermekkel Otthon Lévők Szövetkezete szerepel a cégjegyzékben, irodáik Budapesten és a Dunántúl nagyobb városaiban megtalálhatók.
A szövetkezeti tagság feltétele az érvényes GYED- vagy GYES-határozat, így ez az esetek nagy részében a 3 év alatti gyermekkel otthon lévőkre vonatkozik, ha valaki ikergyermekekkel vagy tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermekkel részesül GYES-ellátásban a szövetkezeti tagság értelemszerűen hosszabb ideig állhat fenn.
Az új szövetkezet egyik legnagyobb előnye, hogy részmunkaidőben, és akár csupán heti egy-két napot is dolgozhat a kisgyermekes szülő.
Fontos, hogy munkavállalói oldalról, a kisgyermekes szülőt csupán személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség terheli, a szövetkezet által szerzett jövedelemnek nincs felső határa. A munkáltatót semmilyen munkáltatói adóteher nem terheli, illetve ez a szolgáltatás költségként elszámolható.