Nyitókép: SHansche

Ötmilliónál is több új dollármilliomosa lett a járvány alatt a világnak

Infostart
2021. június 25. 17:00
A világ leggazdagabbjai és legszegényebbjei közötti olló tovább nyílt a pandémia idején a Credit Suisse Global Wealth Report adatai szerint.

Az emelkedő tőzsdei árfolyamoknak és ingatlanáraknak köszönhetően növekedett tavaly sokak vagyona: a milliomosok tábora 5,2 millió fővel duzzadt föl 2020-ban, annak ellenére, hogy a pandémia sokakat kilátástalan helyzetbe sodort.

Az elemzés arra is rámutatott, hogy a kormányok gazdasági beavatkozásai általában azoknak jelentettek segítséget, akiknek erre a legkevesebb szüksége volt: az ő erőforrásaik értéke nőtt, írja a The Guardian.

Sosem volt ennyi gazdag

A folyamatoknak köszönhetően most már a világ lakosságának több mint egy százaléka dollármilliomos, ez az arány soha korábban nem volt ennyire magas.

Így 2020-ban összesen 56,1 millió olyan ember él a Földön, akinek vagyona egymillió dollár fölötti volt.

Mindeközben azok, akik már eleve rosszabb anyagi helyzetben kerültek bele a világjárvány kialakította helyzetbe, munkahelyük elvesztéséből és fizetéscsökkentésekből álló nehézségekkel kellett, hogy megküzdjenek.

"A vagyoni egyenlőtlenségek növekedését valószínűleg nem maga a világjárvány vagy annak közvetlen gazdasági hatásai okozták, hanem a hatások enyhítésére hozott intézkedések, elsősorban az alacsonyabb kamatlábak következménye volt ez" - állapították meg a jelentés szerzői. Ennek következtében akkor egyenlőtlenség alakult ki a leggazdagabbak és a legszegényebbek között, amire 2016 óta nem volt példa.

Itt születtek a friss milliomosok

A legtöbb friss milliomos Amerikában örülhetett vagyongyarapodásának. Így fest a leginkább gazdagodó országok listája:

  • USA +1 730 000
  • Németország +633 000
  • Ausztrália +392 000
  • Japán +390 000
  • Franciaország +309 000
  • Nagy-Britannia +258 000

Az ultragazdagok táborába több mint 41 ezer embernek sikerült felverekednie magát: ők mind

több mint 50 millió dolláros vagyonon ülnek.

2019-hez képest ez 24 százalékos ugrás, ekkorát 17 éve nem lehetett tapasztalni. A szupergazdagok száma így 215 ezer fölé nőtt.

A világjárványnak a háztartások vagyonára gyakorolt hatása főként a legszegényebbek esetében azokban az országokban volt a legsúlyosabb, ahol a kormányok nem kompenzálták a gazdaság kényszerű leállása során kiesett béreket.

A tehetősek nem érezték meg a járványt

A magas jövedelmű országokban, mint például az Egyesült Királyságban, az olyan sürgősségi juttatások, mint a szabadságolási program, segítettek enyhíteni a munkahelyek megszüntetésének vagy a vállalkozások alacsonyabb jövedelmének problémáját. Azok azonban, akik nem tudtak hozzáférni a gyorssegélyekhez, nehezebb helyzetbe kerültek, és kénytelenek voltak megtakarításaikat felélni, vagy még nagyobb adósságot nyakukba venni.

A jelentés szerint a szegényedés különösen súlyosan érintette a kiszolgáltatott csoportokat, köztük a kisebbségeket, a fiatalokat és a nőket, akik olyan ágazatokban dolgoztak, mint a kiskereskedelem és a vendéglátás.

Az igazán gazdagokat eközben gyakorlatilag nem érintette a pandémia nyomán kibontakozó válság, általánosságban véve az eleve tehetős fehér férfiak vagyona nőtt.

Anthony Shorrocks, a Manchesteri Egyetem közgazdásza és a Credit Suisse-jelentés egyik szerzője szerint az eszközárak emelkedése nem tükrözi azokat a kihívásokat, amelyeket a világ nagy része a világjárvány idején érzett.

"Szakadék alakult ki aközött, ami a tágabb értelemben vett gazdaságokban történt - amelyek komoly bajban voltak és sok kormányzati beavatkozást igényeltek -, és aközött, ami a háztartások vagyonával történt, amely úgy tűnik, hogy érintetlenül megmaradt, mintha semmi sem történt volna" - mondta.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!