A legtöbb vállalkozás a tartalékai végén jár, ezért sokuk legfeljebb lassíthatja, de teljesen nem akadályozhatja meg, hogy elküldje alkalmazottait. Arra kell készülni, hogy lesznek elbocsátások – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, miután megjelent a Magyar Közlönyben a vonatkozó kormányrendelet a munkahelyvédelmi bértámogatás által érintett tevékenységi körökről.
Bár a lezárások a tervek szerint két hétre szólnak, a kormány vállalta, hogy márciusban a jogszabályban rögzített munkahelyek esetében a bér 50 százalékát kifizeti. Ám, mint a vállalkozói érdekképviselet vezetője rámutatott, valamekkora saját erővel kell rendelkezniük a cégeknek, enélkül az új támogatás csak tompíthatja a folyamatokat.
A járvány kezdete óta Budapesten ötszáz szépségipari vállalkozó adta vissza az engedélyét, országosan több mint háromezer – nyilatkozta a lapnak az Első Magyar Minősített Szépségipari Szakemberek Egyesületének alelnöke. A területen az országban 20-30 ezer vállalkozás működik, azaz már
csaknem a tizedük tönkrement, a mostani kéthetes bezárás pedig tovább ronthat a helyzeten.
A nagyobb szalonokat Stuhl Andrea szerint segíti a bértámogatás, de az egy-két főseket nem. Azt tekintené nagy segítségnek, ha a tízmillió forintos, nullaszázalékos kamatú kölcsön lehetőségét is kiterjesztenék a szépségiparra, főként mert sok szalon – főként a Nyugat-Dunántúlon és a fővárosban – a turizmusból él, de a rendezvények hiánya is nagy érvágás a számukra.
Óriási jelentőségű, hogy a bértámogatást a kereskedelemre is kiterjesztik, a támogatás mindenképpen segíteni fogja a foglalkoztatási szint megtartását – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, aki szerint viszont
nem a mostani két hét számít, hanem az, hogy az elmúlt hónapokban felhalmoztak-e elég tartalékot a vállalkozások.
Azzal együtt – mutatott rá –, hogy még a tartalékok megléte sem jelenti, hogy mindenkit meg tudnak majd tartani, de a támogatás egyértelműen segíti, hogy minél nagyobb arányban lehessen megőrizni a munkaerőt.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!