A kőolaj ára 11 havi csúcsra emelkedett szerda reggel, miután Szaúd-Arábia bejelentette, hogy februárban és márciusban kevesebb kőolajat termel, mint amit termelési kvótája lehetővé tenne. Arról, hogy milyen mélypontok voltak 2020-ban a pandémia miatt az olaj árában, illetve tartós maradhat-e a mostani magasabb árszint, Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője beszélt az InfoRádióban.
"A szaúdi-orosz megállapodás meglepte a piacot, ugyanis
Szaúd-Arábia egymillió hordós napi termeléscsökkentést jelentett be, Oroszország és a vele szövetséges Kazahsztán pedig 75-75 ezer hordóval növelheti napi kihozatalát.
A többi OPEC-ország a januári szinten fog termelni" - ecsetelte Pletser Tamás.
Ez lényegében azt jelenti, hogy elhárult a veszélye annak, hogy a koronavírus-járvány miatti újbóli keresletcsökkenés olajárcsökkenést is eredményezzen, hisz alacsonyabb volumenű lesz a kínálat is.
A Brent típusú kőolaj ára így az áprilisi mélypont, 15 dollár után ma már 53 dollár.
Hogy tartósan milyen árszínvonal várható, azért Pletser Tamás szerint így is nagy mértékben kitett a keresletnek, de a piac azért növekvő keresletre számít, a járvány előtti szint kétharmada-háromnegyede az a mennyiség, ami az elemző szerint "visszaépülhet" a fogyasztásba.
"Azonban a pálya alakulása attól függ, mennyire sikerül beoltani a koronavírus ellen, és mennyire sikerül újranyitni a gazdaságokat. Komoly bizonytalanságok vannak ebben az első félévre" - mutatott rá.
Azt valószínűsíti, nyár végéig a mostani, 50-60 dollár közti hordónkénti árak lesznek, viszont ha később nő a kereslet, az ár is elindulhat felfelé.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!