Egy kormányzati közlemény szerint Fahfah a nap folyamán nyújtotta be lemondását Kaisz Szaíd köztársasági elnöknek. Politikai források a Reuters hírügynökségnek elmondták, hogy Szaíd kérte erre a miniszterelnököt, mivel a parlamentben egyre hangosabban követelték menesztését vélt összeférhetetlenség miatt, amiért állami megbízásokat kapott vállalatok részvényese volt. Fahfah tagadta, hogy szabálytalanságot követett el. A 2019-es parlamenti választásokon első helyen végzett, mérsékelt iszlamista Újjászületés Mozgalom (Ennahda) ennek ellenére bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez kezdett el támogatást gyűjteni a parlamentben.
Az államfőnek most ki kell jelölnie Fahfah utódját, a törvényhozás azonban mélyen megosztott a rivális politikai erők között, így nem biztos, hogy sikerül újabb koalíciót alkotni, ami viszont előrehozott választásokhoz vezetne.
Szakértők szerint Fahfah alig öt hónapja hivatalban lévő kormányának összeomlása tovább késlelteti a szükséges gazdasági reformokat és tovább bonyolítja a koronavírus-járvány elleni küzdelmet.
Az 2011. évi politikai átalakulások, az "arab tavasz" bölcsőjeként is ismert észak-afrikai országban stagnál a gazdaság az életszínvonal csökkenése mellett, miközben a tunéziaiak egyre csalódottabbak az elmaradt gazdasági fellendülés miatt.
A mély politikai megosztottság megnehezítette Fahfah számára a külföldi befektetők által is követelt gazdasági reformok végrehajtását, amelyek Tunézia költségvetési hiányát és köztartozásait fenntartható mederbe lennének hivatottak terelni. A pandémia csak rontott a helyzeten. Szakértők szerint a tunéziai gazdaság az idén 6,5 százalékkal fog zsugorodni.
Az ország szegényebb térségeiben tüntetések törtek ki, a megmozdulások résztvevői munkahelyeket és állami támogatást követelnek.