Nyitókép: Róka László

Hankó Zoltán: 10-15 milliárd forint hiányzik a patikáknak

Infostart
2020. március 4. 22:13
Árrés-emelést kérnek a gyógyszerészek, mivel - főleg a szegényebb térségekben - a kisforgalmú patikák veszteség nélküli üzemeltetését nem fedezi a támogatott készítményekre megszabott, ám sok éve változatlanul hagyott maximalizált haszon, ami ráadásul minél drágább egy gyógyszer, annál kisebb. Márpedig a gyógyszerárak mellett a munkabérek is emelkedtek az elmúlt években, aminek kigazdálkodása ugyancsak gondot okoz.

Bár az elmúlt évtizedben nagyrészt sikerült mérsékelni a patikák veszteségeit, a gyógyszertárak tizede még mindig deficites - írta a Népszava a Magyar Gyógyszerészi Kamara háttérbeszélgetésén elhangzottak alapján. A kamara elnöke, Hankó Zoltán szerint a veszteséges patikák háromnegyede szegény kistelepülésen működik.

A kamara szerint a patikák biztonságos működtetéséhez 10-15 milliárdos állami többletforrásra lenne szükség,

mivel a jelenlegi árrés, sőt maga a szabályozás nem biztosítja a kiszámítható működtetésükhöz szükséges összeget.

A támogatott készítmények árából évek óta átlagosan 11,2 százalék a patikai árrés, ráadásul az 5500 forintnál drágább készítmények után egységesen csak 990 forint. Ennek tudható be – említette példaként az elnök –, hogy van olyan készítmény, amelynek banki tranzakciós költsége magasabb, mint az utána járó árrés.

Emellett az is gondot okoz, hogy még a jövedelmezőbb gyógyszertárak is nehezen tudnak lépést tartani a minimálbér- és garantált bérminimum-emelések hatásaival. A patikai átlagfizetés jelenleg bruttó 272 ezer forint, a kis patikákban ennél jóval kevesebbet, bruttó 140-160 ezer forintos átlagbért tudnak csak fizetni.

Hankó Zoltán hozzátette: a kisebb patikák helyzetét és a bérhelyzet javítását szolgáló javaslataikat már eljuttatták az egészségügyi államtitkársághoz.