"Külpolitikánkban különös hangsúlyt helyezünk az egyre dinamikusabban növekvő közép-ázsiai térség és az Európai Unió növekedési motorjaként szolgáló Közép-Európa együttműködésének erősítésére" - szögezte le a külgazdasági és külügyminiszter az üzbég fővárosban.
A miniszter fontosnak tartotta kiemelni, hogy nincsenek vitás kérdések a két ország között, és ezért nincsen semmilyen akadálya a nyugodt üzletkötésnek és tárgyalásnak.
A miniszter szerint az elmúlt időszakban megváltozott mindaz, amit a világgazdaságról gondoltunk, és ezeknek a változásoknak az egyik eleme az, hogy korábban lesajnált térségek jelentős növekedést tudnak felmutatni. A növekedési motor szerepe más-más földrajzi egységbe került. A magyarok és az üzbégek két ilyen térséget képviselnek - mondta Szijjártó Péter.
Közép-Európában a növekedés üteme meghaladta az európai átlag dupláját, az öt leggyorsabban növekvő európai gazdaságból négy ebben a térségben található,
és a magyarok büszkék lehetnek arra, hogy az EU leggyorsabban növekvő gazdaságát tudhatták a magunkénak tavaly - hangoztatta.
A magyar gazdaság versenyképességét világosan mutatja az a tény, hogy míg a 94. helyen áll lakosság szempontjából, addig a 34. legnagyobb exportteljesítményt tudja felmutatni - tette hozzá. (Mindezekről Orbán Viktor is beszélt az évértékelőjén.)
Az üzleti fórum megnyitóján Szijjártó Péter bejelentette, hogy taskenti látogatásán olyan fontos döntések születtek, amelyek elősegítik a két ország közötti üzleti kapcsolatok élénkítését.
- Az Eximbank 100 millió dolláros hitelkerettel segíti a magyar-üzbég üzleti kapcsolatok pénzügyi hátterének megteremtését, és
- 2020-ra 300 fölé emelkedik a közúti tranzitengedélyek száma, 2021-től pedig minden közúti szállítási engedély adómentessé válik,
- évente 30 ösztöndíjas helyet biztosít Magyarország üzbég hallgatóknak magyar egyetemeken, és
- több egyetemközi fejlesztési projekt is beindul, például és az egyik legnagyobb magyar egyetem kampuszt is létrehoz Üzbegisztánban.
- Magyar cégek 3000 bankautomatát szállítanak Üzbegisztánba,
- a Richter magyar gyógyszergyártó pedig több mint 100 törzskönyvezett gyógyszert forgalmaz az országban.
Megállapodás született a vetőmagtermesztés, a növényiolaj-gyártás, a gabonatárolás és -feldolgozás területén, és több olyan projekt is előkészítés alatt áll, amelyben magyar technológiát használnak üzbég vállalatok a határvédelem, a vízgazdálkodás, az élelmiszerbiztonság, a csirkefarm-telepítés vagy akár a pontytelepítés terén - tette hozzá.
"Mindez világosan mutatja, hogy a gazdasági együttműködés nagyon széles skálája jött létre a két ország között, a vártnál is sokkal szélesebb, és ennek eredményeképpen elmondhatjuk, hogy 88 százalékkal nőtt a kereskedelmi forgalom" - hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.