A tőkehús 10-15 százalékkal drágult év eleje óta, a készítményeknél pedig csupán néhány százalékos emelkedés mutatkozott - számol be az adatokról a 24.hu a Hússzövetség elnökére, Éder Tamásra hivatkozva.
Ahogy a híroldal írja, az Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint
a karaj 10, a comb 15 százalékkal drágult
júliusban, éves szinten. Ennek oka a Kínában elhatalmasodott sertéspestissel magyarázható. Becslések szerint Kína sertéshús-előállításának 30-40 százaléka tűnhet el egy éven belül. Ez az ország a világ legnagyobb sertéshústermelője, egyben a legnagyobb sertéshúsfogyasztója is.
Az állatokat érintő kór Európát is egyre érzékenyebben érinti, Szlovákiában már háztáji sertésnél is kimutatták a megbetegedést. Pénteken az Agrárminiszter úgy tájékoztatta az InfoRádiót, hogy Magyarországnak sikeres a fellépése a megbetegedéssel szemben.
"A következő 2-3 hétben még nagy a veszély, ekkor mindent meg kell tennünk a védekezésért"
- mondta Nagy István, kitérve arra, hogy utána a betakarítással a kukorica lekerül a földekről, és a szalma is több mint 60 napos lesz, a vírusok elpusztulnak benne.
"Nem egy rövidtávú jelenségről beszélünk"
- nyilatkozta az árakról július végén Fórián Zoltán, az Erste Bank Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértőjeaz InfoRádióban. Elmondása szerint a sertés ára évekig, akár 4-5 évig is folyamatosan emelkedhet.
A 24.hu úgy összegez, hogy a fénykorban, az 1980-as években 9-10 millió sertést vágtak le évente Magyarországon, jelenleg viszont hárommillió alatt van a sertésállomány, a vágások száma pedig 4,5 millió körüli. Ám ahhoz, hogy a magyar húsipar teljes sertéshúsigényét ki lehessen elégíteni, el kellene érni a 6 milliós éves vágásszámot.