Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Válságálló kötvényprogramot ígér az MNB

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2019. június 24. 08:10
Július 1-jén indul el a jegybank Növekedési Kötvényprogramja 300 milliárd forintos keretösszeggel. A program részleteiről Erdős Gábor, a Deloitte Legal partnere, irodavezető ügyvédje beszélt az InfoRádióban.

A Magyar Nemzeti Bank július 1-jén indítja el a Növekedési Kötvényprogramot, ennek célja az, hogy a vállalati kötvénypiacot erősítse a jegybank.

"Az elmúlt időszakban a nem pénzügyi vállalatok finanszírozása döntően banki hitelezés formájában valósult meg, a vállalatok kevésbé támaszkodtak kötvénykibocsátásra, ezt a fajta forrásbevonást szeretné a Magyar Nemzeti Bank elősegíteni, támogatni, serkenteni, ennek keretei között fog vállalati kötvénykibocsátásokban vásárlóként fellépni" - fogalmazott az InfoRádióban Erdős Gábor, a Deloitte Legal partnere, irodavezető ügyvédje.

Hogy a vállalatoknak ez miért kedvező, arról azt mondta, stabilabb lehet a hitelfelvételük, hisz egyrészt támaszkodhatnak banki hitelekre, másrészt kötvénykibocsátással sokkal jobban tudnak más befektetői körből hitelt felvenni.

"Az állam pedig ezzel együtt ha be is fagyna a banki hitelcsatorna, akkor is egy válság során sokkal jobban tudná elősegíteni egy vállalat talpra állását"

- folytatta Erdős Gábor, hisz a vállalatok nem csak banki hitelből finanszírozzák magukat, hanem kötvénykibocsátással is.

A Magyar Nemzeti Bank a program keretében olyan vállalati kötvényeket fog vásárolni, amelyeket hazai székhellyel rendelkező, nem pénzügyi vállalatok bocsátottak ki.

A kötvények futamideje, azaz a lejárata legalább 3 év, legfeljebb 10 év lehet, és a minimális kibocsátás 1 milliárd forint.

A kötvénykibocsátás menetéről szólva elmondta még, hogy május elején nyílt meg a regisztráció, és folyamatosan nyitva van. A regisztráltak a nyár folyamán B+ minősítést kell, hogy szerezzenek két nemzetközi hitelminősítő cég vizsgálata nyomán. Ezt követően kezdődhet is a kibocsátás maga, ami egy dokumentációs előkészítéssel indul, utána meg kell keresni a befektetőket, hiszen csak olyan kötvényt vásárol az MNB, amelybe öt másik befektető is invesztál.

A folyamat végén a Budapesti Értéktőzsde valamely kereskedési helyszínére a kötvényeket be kell vezetni, ott lehet majd később kereskedni a kötvényekkel.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
MNB növekedési kötvény
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást