Nyitókép: Pixabay

Meglódult a kiskereskedelem

Infostart / MTI
2019. március 5. 10:04
A várakozásoknál jóval gyorsabban, 5,4%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom januárban. Ez további gyorsulás a decemberi 3,8%-os növekedés után. Újdonság, hogy ezentúl a KSH már az online pénztárgépekből származó adatokkal számol majd.

Januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Tavaly decemberben a nyers adat szerint 3,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal haladta meg a forgalom volumene az egy évvel korábbit, míg a múlt év egészében 6,0 százalékkal nőttek az eladások.

Többet költünk élelmiszerre

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,9 százalékkal nőtt a forgalom naptárhatástól megtisztított volumene. Ezen belül

az élelmiszerbolt jellegű vegyes üzletekben az eladások növekedési üteme a decemberi 1,6 százalékosról 5,4 százalékosra gyorsult,

az italokat és dohányárut is értékesítő boltokban a forgalom éves összevetésű csökkenése 1,3 százalékosról 0,7 százalékosra fékeződött.

A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 6,4, százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene, azaz alig változott a decemberi 6,3 százalék után.

Az iparcikk jellegű vegyes boltokban szintén 6,4 százalékkal nőttek az eladások - 16 hónapja először nem kétszámjegyű a növekedés.

A gyógyszer-, gyógyászati termékek üzleteiben 12,5 százalékkal,

az illatszerboltokban 4,0 százalékkal nőtt a forgalom tavaly januárhoz mérve. A textil-, ruházati és lábbeli eladások 3,9 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 2,9 százalékkal nőtt a forgalom.

Az árucikkek széles körére kiterjedő és a kiskereskedelmi forgalomból 5,8 százalékkal részesedő internetes és csomagküldő szolgálatoknál féléve a legszerényebb mértékben, 20,9 százalékkal nőtt a kereslet. Ezzel szemben csökkent a forgalom a használtcikk üzletekben 6,1 százalékkal, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 0,7 százalékkal.

A naptárhatástól megtisztított üzemanyag fogyasztás 7,2 százalékkal haladta meg a tavaly januárit.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 9,7 százalékkal bővültek.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem januári forgalma folyó áron 831,5 milliárd forint volt, 291 milliárd forinttal (25,9 százalékkal) alacsonyabb a tavaly decemberinél.

Az országos kiskereskedelmi forgalom

  • 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben,
  • 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben,
  • 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

A jelentéshez mellékelt módszertani leírásban jelentette be a KSH, hogy a kiskereskedelem és a vendéglátás forgalmára vonatkozó adatgyűjtése megújul,

az online pénztárgép adatok felhasználására épülő új módszertan eredményeként az adatok ezután megbízhatóbb képet közölnek a kiskereskedelem és vendéglátás forgalmáról,

mint a korábbi, nagyobb mértékben mintavételes megfigyelésre alapozott gyakorlat. Az összehasonlíthatóság érdekében a forgalmi adatokat 2015. januárig, a volumenindexeket 2016. januárig visszavezették.

Elemzők: meglepően jók az adatok

A Takarékbank vezető elemzője, Suppan Gergely úgy látja, hogy a januári adat nagyon kedvező. Műszaki cikkekből és bútorokból kevesebbet vettek az emberek, de újra megugrottak az élelmiszervásárlások, és több üzemanyag fogyott, mint 2018 januárjában. Az InfoRádióban kiemelte: jelentősen bővül Magyarországon a forgalomba helyezett gépkocsik száma, ez húzza magával az üzemanyagok forgalmát. Arra is számítanak, hogy

idén lakáseladási hullám várható, ami ismét megemeli majd a műszaki cikkek és a bútorok forgalmát.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kommentárjában rámutatott: a tavaly januári magas bázis ellenére sikerült a várakozásokat felülmúlni, a kiskereskedelemi forgalom várakozáson felül nőtt januárban. Az adat alacsonyabb ugyan, mint a tavalyi év átlaga, de magasabb, mint a megelőző két hónap növekedési üteme volt.

Kiugró adat vagy egy trendforduló kezdete?

Összességében egy-egy kiugró adatot leszámítva 2017 vége óta lassuló trend figyelhető meg a kiskereskedelemben, Virovácz Péter szerint tehát az a kérdés, hogy a januárban látott dinamikus forgalomnövekedés vajon kiugró adat-e, vagy egy trendforduló kezdete.

Az ING Bank elemzőinek előrejelzése szerint 2019-ben a kiskereskedelmi szektor növekedése elmarad majd a tavalyi év átlagától, de így is 4 százalék körüli növekedésre számítanak. A lassulás legfőbb oka, hogy a pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé lesz meghatározó - ezt mutatja a nem-élelmiszerjellegű boltok forgalmának alakulása. A reálbér-növekedés is visszafogottabb lesz az erősödő infláció nyomán, a lakosság pedig egyre inkább a szolgáltatások felé fordulhat a termékek vásárlása helyett.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
KSH kiskereskedelem - Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást