Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Itt a kátyúszezon – így úszhatja meg az anyagi kárt

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2019. február 20. 10:36
A tavasz közeledtével egyre több az úthiba, ezért a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége azt tanácsolja, hogy az autósok kössenek külön kátyúbiztosítást.

A kátyúk által a gépjárművekben okozott károkat az illetékes útkezelők csak a panaszok mintegy felében térítik meg, az évi néhány ezer forintos kátyúbiztosítás azonban alapvetően növeli a kártérítés esélyét – hívta fel a figyelmet a szervezet.

„Sajnos országszerte – talán Budapesten még jobban – jellemző az, hogy nagyon sok kátyú van az utakon tavasz közeledtével”

– hangsúlyozta az InfoRádiónak Papp Lajos, a szövetség gépjármű szekciójának elnöke.

A kátyúbiztosítások már évi 2-3 ezer forintért megköthetőek, és jellemzően a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) vagy casco mellé kötik kiegészítő biztosításként, de egyes biztosítóknál önállóan is elérhetők. Megkötésük casco biztosítás birtokában is indokolt, mivel

a casco csak jelentősebb károsodásnál fizet, a kátyúkárok átlagos költsége pedig 30-35 ezer forint, vagyis a legtöbbször a casco minimális önrészének mértékén belül marad.

A társaság szerint a kátyúbiztosítások további előnye, hogy az autós az útkezelő helyett a biztosítója felé jelenti a kárt, egyes módozatok a figyelmeztető táblával jelölt útszakaszokon keletkezett károkra is kiterjednek, a térítést nem terheli önrész. Papp Lajos szerint a biztosítóval történő ügyintézés sokkal egyszerűbb és gyakrabban sikeres, mint a közútkezelővel.

Az elnök tájékoztatott:

a kátyúbiztosítás ma még nem túl jellemző Magyarországon, „sokkal kevesebben kötik meg, mint az elvárható lenne”.

Ha az autós nem kötött kátyúbiztosítást, a kártérítés az érintett útszakasz kezelőjétől kérhető. Ez lakott területen belül az illetékes önkormányzat, kivéve Budapest fő- és tömegközlekedési útvonalait, ahol a Budapest Közút Zrt. az útkezelő. A lakott területen kívüli utak egységesen a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kezelésében állnak.

Az FBAMSZ szakemberei azt javasolják, hogy kátyúkár esetén készítsünk minél több fényképet – ezeken mind a kátyú, mind a sérülés, mind a helyszín legyen jól beazonosítható. Ha van mérőszalagunk, azt használjuk, ellenkező esetben tegyünk hétköznapi tárgyakat a képre az arányok pontos érzékeltetése végett, és igyekezzünk tanúkat szerezni. A bizonyítási eljárás lezárásáig tartsuk meg a sérült alkatrészeket.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Papp Lajos a kátyúbiztosításról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást