Húszezres csomagokban zajlik a pályázatok értékelése, próbálják úgy elosztani, hogy minden csomagban minden régió arányosan szerepeljen, hogy ne okozzanak túl agy terhelést a kereskedőhálózatoknak - mondta az államtitkár.
Weingartner Balázs beszámolója szerint a támogatói okiratok első körét már az ünnepek alatt megkapták az érintettek, a második kört pedig a minisztérium már aláírta és hamarosan megérkezik a lakosokhoz. Február végéig, március elejéig mindenki meg fogja kapni a támogatói okiratot, akinek a pályázata megfelel az elvárásoknak. Ezek után a pályázónak már csak a vásárlás és az üzembe helyezés a feladata. A kereskedőknek csak a pályázati összegen felüli árat kell kifizetni, a minisztérium a kereskedővel számol el.
Ha esetleg már kifutott az a termék, amit a pályázó választott, a pályázati feltételrendszer alkalmazkodni tud egy másik gyártótól származó, de hasonló energetikai besorolású készülék beszerzéséhez.
Ez általában kereskedői szinten megoldható, tehát nem is szükséges emiatt a támogatási okirat módosítása.
BAZ-megyéből érkezett a legtöbb pályázat
Az államtitkár felidézte, hogy az alprogramot 2 milliárd forintos kerettel hirdették meg, amit az igények jóval meghaladtak, de pályázat leállítása helyett a keret megemelése mellett döntöttek. Így érkezett be végül 119 ezer pályázat, amelynek a támogatási igénye 5 milliárd forint.
Az államtitkár az M1-nek nyilatkozva szólt arról is, hogy a megyéket tekintve Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkezett be a legtöbb pályázat,
az egyes régiókból beérkező pályázatok száma pedig 15.000 – 25.000 között mozgott.
A lakosság részéről kellően energiatudatos pályázatok érkeztek be: a hűtőgépeknél, fagyasztóknál a beküldött pályázatok 80 százalékában A++ energia besorolású termék vásárlására pályáztak, a mosógépeknél a pályázatok 80-90 százaléka A+++ energia besorolású termék vásárlására irányult, miközben az összes pályázat 5 százalékát sem érték el az A+ besorolású háztartási gépek vásárlására beadott pályázatok száma - mondta Weingartner Balázs.