Januári szochócsökkentést javasolnak a munkáltatók

Infostart
2018. augusztus 7. 06:28
Szerintük így nagyobb mértékben nőhetne a minimálbér.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke kedvezőnek tartaná, ha már jövő januártól csökkenne 2 százalékponttal a szociális hozzájárulási adó (szocho), így nagyobb mértékben nőhetne a minimálbér, ugyanakkor Rolek Ferenc teljesíthetetlennek tartja azt a szakszervezeti elvárást, hogy 2019-ben az átlagkereset, a minimálbér és a szakmunkás minimálbér is kétszámjegyű mértékben emelkedjen - írta a Világgazdaság.

Rolek Ferenc a lapnak kifejtette, a vállalkozásoknak emelniük kell a munkavállalók bérét, hogy azok ne menjenek külföldre dolgozni. A bérfejlesztés ugyanakkor a vállalkozások bevételétől, a termelékenységtől függ, az pedig nem bővül 10 százalékkal.

Az alelnök megemlítette azt is, hogy a munkáltatók tárgyalnak a Pénzügyminisztériummal a szocho-csökkentés idejéről. A mikro- és kisvállalkozásokat tömörítő Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke, Németh László szerint adóváltoztatásokra lenne szükség ahhoz, hogy a szolgáltatási szektor megőrizhesse versenyképességét.

Az Iposz azt szorgalmazza, hogy a kata esetében a jelenlegi 8 millióról 12 millió forintra emelkedjen az áfamentesség összeghatára. Bizonyos szolgáltatásoknál 5 százalékos áfát javasolnak, és csökkentenék a kiva mértékét is. Az Iposz szolid, az infláció körüli béremelést tart reálisnak jövőre.