Balogh László szerint a dinamikus növekedésben jelentős szerepe van a Családi Otthonteremtési Kedvezménynek, a reáljövedelem-növekedésnek és a kedvezményes áfának. A helyettes államtitkár a lakáshitelek felfutását is megemlítette, mint az M1-en elmondta, ez 36 százalékos növekedést produkált az és első félévében.
Az Otthontérkép vezető elemzője szerint ugyanakkor, bár valóban nagyon sok új lakást adtak és adnak át, a vállalkozók bizonytalanságot és kockázatot látnak a piacon, így nem indítanak új projekteket. Mester Nándor az InfoRádiónak elmondta, hogy
az engedélyek csökkenése lassíthatja az ingatlanárak növekedését.
A túlkínálat hiánya miatt az árak stabilizálódnak, folytatódik az áremelkedés – noha nem annyira mint tavaly és idén –, hiszen az építési és munkaerőköltségek folyamatosan növekednek – tette hozzá a szakember.
Mester Nándor szerint a kedvezményes lakásáfa kivezetésének híre felpörgeti az értékesítést, hiszen a még el nem adott lakásokat a 2020. január 1-i határidő előtt szeretnék eladni a beruházók. Azután ugyanis már a 27 százalékos áfa vonatkozik rájuk is, ami sok vevőt elriaszthat.
Az elemző azt is elárulta, hogy a beruházások ötöde 6 hónapos csúszásban van, tehát éppen csak be tudják fejezni az építkezést. Éppen ezért egy év múlva szerinte fordulatra várható a piacon: „sokkal átgondoltabb és sokkal lassabb ütemű beruházásszám-növekedésre lehet majd számítani”.