Számos témát érintett Varga Mihály pénzügyminiszter a Zsigmond Király Egyetem versenyképességről szóló konferenciáján tartott előadásában.
A versenyképesség sok elemen múlik. Amikor a Nokia bezárta a magyarországi üzemét, akkor sokan elgondolkodtak azon, hogy az olcsó munkaerő nem elegendő ahhoz, hogy sikeres legyen egy beruházás. Az olcsó munkaerő korának vége - jelentette ki a Portfolio beszámolója szerint, arra utalva, hogy tartósan kétszámjegyű a magyar bérnövekedés.
Beszélt továbbá arról, hogy
- a készpénzforgalom brutális mértékben növekedett az elmúlt időszakban, ami Varga szerint fontos, hogy csökkenjen, és a "sárga csekkek tűnjenek el". Meg kell jelennie a digitalizáció eszközeinek.
- A céljuk, hogy csökkentsék az adókat, a közterheket pedig szedjék be. Az adórendszer kapcsán említette, hogy komoly verseny van az országok között, és a magyar kormány a terhek csökkentéséről tudott dönteni az elmúlt időszakban.
- Nem elég jó a termelékenység. Bár csökken a munkanélküliség, egyre kedvezőbb az államháztartás helyzete és csökken az államadósság, ez kevés, mert például egy holland munkás kétszer annyit állít elő ugyanannyi idő alatt, mint a magyar.
- A kkv-k versenyképességének erősítését nevezte legfontosabbnak. Riasztó, hogy a kkv-k felének nincs honlapja, a cégek nem rendelkeznek menedzsment ismeretekkel - vélekedett. Itt nagyon fontos feladata van a magyar kormánynak, hiszen ezek a vállalkozások adják a munkahelyek 70%-át. Elemi érdek, hogy ezek a cégek megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek. A kis és a nagyvállalatok között 3-4-szeres a termelékenységi különbség - mutatott rá.