A 210 milliárd forintos államháztartási hiány hatására 1000 milliárd forint fölé emelkedett a pénzforgalmi hiányszám az év első harmadában – mondta a szakértő. „Ezzel az éves deficitcélnak a 94 százaléka jött össze, ami első ránézésre eléggé magasnak tűnik, azonban a valóságban nem kell aggódni, ugyanis az alapvető bevételi és költségvetési folyamatok rendben vannak” – tette hozzá Csiki Gergely.
A kiemelkedő eredmény a harmadik legmagasabb áprilisi hiányszám, eddig csupán 2005-ben és 2014-ben volt magasabb. „A részletes adatok hiányában azonban még nem tudjuk, hogy mi áll ennek a hátterében, várhatóan nagy részt az uniós források egyenlege magyarázza ezt a méretes költségvetési hiányt” – jelentette ki az elemző. Ha az EU-tól beérkezik az összeg az állami költségvetésbe, melyet a kormány megelőlegezett, jelentősen javulni fog a költségvetés egyenlege.
Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár az InfoRádiónak megerősítette, hogy a magas szám az EU-s források megelőlegezésére vezethető vissza.
„A kedvező reálgazdasági folyamatoknak köszönhetően a költségvetés bevételi oldala stabil”
– hangsúlyozta. Az államtitkár felhívta a figyelmet: bár tavaly a pénzforgalmi hiány a tervezetthez képest jóval nagyobb volt – közel 2000 milliárd forintot ért el –, az Európai Uniós módszertan szerinti hiány mégis kedvezően alakult, a GDP 2 százalékát érte el. Banai Péter Benő szerint idén is tartható lesz a 2,4-es GDP arányos hiány. „Hiszen mindaz a támogatás, amelyet az Európai Bizottságtól a kormány jogosan vár, elszámolható az uniós módszertan szerint bevételként, függetlenül attól, hogy az Európai Bizottság átutalta-e azt a pénzt, vagy sem” – emelte ki.