Haltermelésre alkalmas volt az idei év – mondta Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet elnöke, hozzátéve, a nyári időjárás különösen kedvező volt a ponty termelésére, ezért
jó ponty- mellett közepes ragadozóhal-termés várható.
„Az Magyarországon a kenyérhalunk. Legnagyobb mennyiségben pontyot termelünk, ezen kívül növényevőket: busát, amúrt és ragadózófajokat, ezeknek – süllőnek, csukának – azonban már kevésbé volt kedvező a meleg időjárás.”
A halak árairól szólva Németh István elmondta, tavalyhoz képest alig emelkednek, jövőre pedig csökkenés várható, mert 27-ról 5 százalékra mérséklődik a forgalmi adó mértéke.
„Megszűnik a sertés- és a baromfiágazattal szembeni versenyhátrányunk, ami a magas adóteher miatt volt.”
Karácsonykor az élő pontyot 800-1000 forint közötti áron kaphatunk, attól függően, hogy termelői piacon vagy multinacionális áruházláncnál vásároljuk. A pontyszelet 1500-2000, a pontyfilé pedig 2500 forintba fog kerülni – mondta el a szakember.
„A ragadozóhalak ennél drágábbak, a szürkeharcsa-filé kilója akár ötezer forint is lehet.”
A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet elnöke hangsúlyozta, az áfatartalom csökkenésével a fogyasztói áraknak is csökkenniük kell.
„Reményeink szerint a 22 százalékos áfaelőnyből mintegy 15-17 a fogyasztókhoz is kerül és januártól olcsóbban kerül a pultokba a kitűnő minőségű édesvízi hal. 2018 tavaszán-nyarán egész Közép-Európában pontyhiány várható, mert a karácsonyi időszak felszippantja a termés 80 százalékát. Magyarország jelentős mennyiséget exportál Lengyelországba, Romániába, Ausztriába. Emelkedhetnek az árak, de reméljük, az alacsonyabb áfával még úgy is olcsóbb lesz, mint a korábbi években.”
Németh István abban is bízik, az árcsökkenés hozzájárul az édesvízi halak iránti érdeklődés növekedéséhez.