A brit kormány a külföldiek munkavállalásának átalakítását tervezi, és nagy kérdés, mi lesz a Brexit után, ha az unió a munkaerő szabad áramlására épülő alapelve már nem érvényesül. A munkaerőpiac jelenlegi állapot azt mutatja, a brit gazdaság összeomlik a külföldi munkaerő nélkül.
A brit statisztikai hivatal BBC által megírt adatai szerint 3,4 millió külföldi dolgozik Nagy-Britanniában, ez a teljes létszám 11 százaléka. Ebből 2,2 millió uniós állampolgár, ez a piac 7 százaléka.
A felmérésből kiderül, hogy a kis- és nagykereskedelmi szektorban, valamint a szállodaiparban és vendéglátásban minden hetedik munkás külföldi, a többségük (64%) európai, a termelő szektorban 11 százalék az uniós dolgozók aránya, a pénzügyi szektorban minden nyolcadik alkalmazott érkezett külföldről.
Meglepő adatok jelentek meg a foglalkoztatás körülményeiről is. A román és bolgár alkalmazottak 61 százaléka például heti 40 óránál többet dolgozik, miközben a britek 32 százaléka kényszerül csak erre, és a külföldi munkavállalók 40 százaléka a képzettségénél alacsonyabb státusú munkát kénytelen végezni, ugyanez az arány a briteknél 15 százalék.
A kutatás szerint elsősorban a kelet-európai munkavállalók esetében jellemző az átlagosnál hosszabb munkaidő és a szakképzettséget nem igénylő feladat, ezzel pedig párosul az átlagnál alacsonyabb munkabér is. Az átlagos órabér Nagy-Britanniában 11,30 font, de a kelet-európai országok, köztük Magyarország munkavállalói esetében ez 8,33 font, míg a 14 nyugati uniós ország esetében 12,59 font.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!