Mind globálisan, mind Magyarországon a szakemberhiány miatt fő leginkább a vállalatvezetők feje, pedig a legtöbben
létszámnövekedést terveznek az idei évre
– derült ki a PwC Magyarország felméréséből. A legambiciózusabb tervei a technológiai és távközlési területeken működő cégeknek, illetve a magántulajdonban lévő vállalkozásoknak van.
Mekler Anita, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának cégtársa azt mondta: a vállalatvezetők válaszaiból kiderült, hogy a növekedés eléréséhez a legfontosabbnak az innovációt és a személyzeti stratégiát tartják.
Felértékelődik a HR
Az utóbbi terület mostanra értékelődött fel. A vezetők többsége komoly lépéseket tervez a vállalati HR-csapat megerősítésére és egy megfelelő stratégia kialakítására. A szakértő hangsúlyozta: itt nem csupán arról van szó, hogyan vesznek fel egy munkaerő-hiányos környezetben új munkavállalókat, hanem arról is, hogy
miként tartják meg a munkaerőt.
Mekler Anita tapasztalatai szerint azoknál a vállalatoknál, amelyek jók a munkaerő-megtartásban, ahol a munkavállalói elégedettség magas, jellemzően kiemelt terület a HR. Példaként említette, hogy beszélt olyan vállalatvezetőkkel, akik közepes vállalatként egy városban működnek egy nagy autógyártóval, amellyel bérben nehéz versenyezni, és büszkék arra, hogy három éve nem ment el tőlük senki.
Érzelmi kötődés
Ezeknél a cégeknél jellemző, hogy már a középiskolában megjelennek, és az is, hogy munkavállalóik érzelmileg is kötődnek a vállalathoz. A PwC szakértője megjegyezte: probléma az, hogy a cégvezetők az adott munkára zseniket keresnek, miközben arra nem figyelnek, hogy
érzelmileg is kössék magukhoz a munkavállalójukat,
hogy megfelelő vállalati kultúrát tudjanak biztosítani, amely a fizetés mellett komoly tényező lehet nemcsak a dolgozó felvételében, hanem a megtartásában is.