Magyar kézbe kerülhet a Budapest Bank?

InfoRádió
2017. február 28. 13:48
Nagyjából egy éve maradt a kormánynak az EBRD-vel 2015 februárjában kötött szándéknyilatkozata alapján, hogy értékesítse a Budapest Bankot. Ha külföldi lesz a vevő, akkor nagyon közel kerül ahhoz a hitelintézeti szektor, hogy ismét külföldi többségi irányítás alatt legyen - írja a Portfolio.hu.

A Budapest Bank még állami kézben van (közvetetten az MFB tulajdonolja), külföldi kézbe történő privatizációjával - mivel 3% körüli mérlegfőösszeg szerinti részesedésű bankról van szó - 51% és 52% közé csökkenne a belföldi irányítású hitelintézetek aránya - következtethető ki az MNB friss adataiból. Innen a külföldi tulajdonú bankok aktivitásának látható növekedésével már csak egy kis lépés lenne, hogy a mutató 50% alá kerüljön - olvasható a Portfolio.hu-n.

Orbán Viktor és a kormány más tagjai számtalanszor kijelentették az elmúlt években, hogy a magyar hitelintézeti szektort többségi hazai irányítás alatt szeretnék tartani. A hazai irányítás jelent állami irányítást, amit az EBRD-vel 2015. február 9-én aláírt megállapodás is tükröz. Ebben szerepel az, hogy a kormány elkötelezett, hogy a jelenleg meglévő többségi részesedéseit a helyi bankokban (itt az akkor még állami MKB-ra és a Budapest Bankra kell gondolni) három éven belül magánkézbe adja.