A magyar kormány tavaly novemberben írta alá azt a hatéves megállapodást, amely jelentős béremeléssel és adócsökkentéssel tervez a következő évekre. Ennek megfelelően a munkaadói és a munkavállalói partnerekkel abban állapodtunk meg, hogy 2017-től jelentős mértékben csökkennek az adó- és járulékterhek a munkáltatóknál. Ugyanakkor pedig a minimálbér és a garantált bérminimum összege jelentősen emelkedni fog – 15 és 25 százalékkal – már ebben az évben – emlékeztetett a nemzetgazdasági miniszter.
Hozzátette: nyilván kalkuláltunk azzal, hogy azokban az ágazatokban, ahol arányait tekintve jóval nagyobb a minimálbéren vagy minimálbérhez közeli béren foglalkoztatottak aránya, ott ez jelenthet problémát. Ezek között vannak azért az állami vagyoni érdekkörbe tartozó vállalatok is.
A tárcavezető közölte, hogy az elmúlt hetekben intenzív tárgyalás folyt, ezek a tárgyalások hamarosan lezárulhatnak.
"Szinte minden egyes nagyobb állami vállalattal sikerült megállapodni – a postától a vasútig –, így ezek a tárgyalások lassan lezárulhatnak"
- mondta.
„Akkor tudjuk majd egészen pontosan megmondani, hogy kell-e, és ha igen, akkor mennyi pluszfedezet kell arra, hogy az állami tulajdonú vállalatoknál a béremelést meg tudjuk valósítani” - mondta Varga Mihály.
„A gazdaságban egyébként is van egy bérnövekedési, béremelési trend, ütem. Az elmúlt évben minden különösebb intézkedés nélkül több mint nyolc százalékkal növekedtek a bérek Magyarországon. Azt gondolom, hogy ez a növekedési ütem benne van a gazdaságban idén is. Ezt fogja kiegészíteni az az intézkedés, ami jelentősen segíteni fog a szakmunkás bérminimum és a minimálbér összegének az emelésével” - fogalmazott a nemzetgazdasági miniszter.
Arra a kérdésre, hogy van-e arra nézve előrevetített terv, hogy a minimálbéren felüli fizetéseknél mennyit jelentene a béremelés, Varga Mihály közölte: ennek az összesítése most folyik.
A tárcavezető elmondta, hogy terveik szerint az első három hónap adatai alapján lehet majd eldönteni azt, hogy a közszférában vagy akár az önkormányzati szférában is szükség van-e, és ha igen, akkor milyen jellegű kiegészítésre.
Az önkormányzati szférában például a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége azt mondta, hogy elegendő lesz az a 7,5 milliárd forintos alap, amit arra a célra szánunk, hogy a bérnövekedést kompenzálni tudjuk a településeknél – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
Varga Mihály ugyanakkor hozzátette:
azt, hogy az állami szektorban, az állami vállalatoknál milyen összeget igényel ez, még nem tudjuk.
„Év elején már döntöttünk arról, hogy ha szükséges, akkor az első három hónapban egy megemelt keretet biztosít a Magyar Államkincstár. Tehát fedezet nélkül nem marad egyetlen intézmény vagy vállalat sem. Március végén pedig az első negyedév gazdasági folyamatait áttekintve tudjuk lezárni ezt a kérdést” - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter.