Megdöbbentően gyenge a magyar lakások energiahatékonysága

InfoRádió
2017. február 10. 11:14
A magyarországi ingatlanokról a 2014-2016-os időszakban készült energetikai tanúsítványok lehangoló képet mutatnak a hazai állapotokról.

Az energiatanúsítvány rendeletben szabályozott paraméterek alapján mutatja meg, hogy mennyit fogyaszt az adott ingatlan. A skála az AA kategóriától a JJ kategóriáig terjed, a "minimális energiaigény" a legjobb osztályzat, a "kiemelkedően rossz" pedig a legrosszabb. A Lechner Tudásközpont és az ingatlan.com megnézte, hogy az elmúlt években elkészült tanúsítványok alapján, milyen osztályzattal rendelkeznek a magyar lakások - írja  a portfolio.hu.

Az energiatanúsítványt 2012 óta minden lakásról el kell készíteni, ha azt eladja vagy egy évnél hosszabb időre kiadja a tulajdonos. Egy tanúsítvány 10 évig érvényes. A kutatás a 2014-től 2016 végéig készült energetikai tanúsítványokat nézte meg, illetve azok lakásállományon belüli eloszlását. Az eredmény meglehetősen

lehangoló eredményt hozott.

A kiadott energetikai tanúsítványok alapján a lakások kevesebb, mint ötöde ért el korszerű, vagyis CC, vagy azt meghaladó osztályzatot. A lakások több mint fele azonban átlagos, vagy annál rosszabb minősítést kapott. A kiemelkedően rossz minősítésű lakások aránya is majdnem eléri a 6 százalékot, vagyis minden 17. lakás sorolható ide. A fővárosi lakások közel negyede eléri ugyan a CC minősítést - vagyis a korszerű energiahatékonyságot - de az AA vagy BB kategóriák aránya ott is minimális.