30 százalékos béremelés jöhet az állami cégeknél

InfoRádió
2017. január 25. 11:55
Várhatóan február közepén dönt a kormány az állami cégeknél dolgozók bérrendezéséről, a tárgyalások addig is folyamatosak lesznek a cégek, valamint a szakszervezetek között – tudta meg a Magyar Idők.

A cél, hogy középtávú, 2-3 éves bérmegállapodás szülessen a közszolgáltatásokban. A szakszervezetek átlagosan 30 százalékos bérfelzárkóztatást kérnek, és a Magyar Idők azt írja, az igény teljesíthető.

Újra lendületet vettek az állami közszolgáltatóknál – a postánál, a vasútnál, a Volánoknál, valamint a vízügynél – az egyeztetések az alkalmazottak béremeléséről, várhatóan a jövő héten széles körben, a vállalatvezetőkkel, az érdekképviseletekkel, valamint a fenntartó kormánnyal újabb egyeztetések következnek, azonban jelenleg is folyamatban van a szakszervezetek részéről a bérjavaslatok kialakítása.

A lap szerint a cél az, hogy középtávú, 2-3 éves bérmegállapodások szülessenek, a fizetésemelés mértéke pedig az időszak végére elérheti a 30 százalékot. Az egyeztetések február közepén zárulhatnak, a kormány döntésével. A döntésig az állami cégek kialakítják a szakszervezetekkel közösen – a bérigényeket figyelembe véve – azt a megállapodást, amely a kormány asztalára kerülhet. Ezt követően mérlegeli a kormány az érdekképviseletek, valamint a vállalatok közötti megállapodást a rendelkezésre álló forrás tükrében.

Az újság úgy értesült, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum megemelése 22 milliárd forintba kerül az állami vállalatoknak, amit az állam garantál, emellett elérheti a 60 milliárd forintot is az a keret, amelyből további bérfejlesztéseket lehet megvalósítani. Az alkalmazottak a februári megegyezést követően, visszamenőleg megkapják a megemelt bért, tehát egyik munkavállaló sem lesz kárvallottja a tárgyalások elhúzódásának.