Általános jelenség, hogy a szomszéd éppen akkor kezdi nyírni a füvet, fúrni a falat, beindítani a láncfűrészt, amikor pihennénk. Vannak esetek, amikor nem tudjuk a lakókörnyezetünkkel összehangolni a zajos tevékenységeket, de ha ez nem kivitelezhető, hagyatkozhatunk a törvényre is – írja az agroinform.hu.
A 2012. évi II., szabálysértésekről szóló törvény kimondja, hogy aki lakott területen, az ott levő épületben vagy az ahhoz tartozó telken indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát zavarja, szabálysértést követ el.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény alapján az ingatlan használójának – tulajdonos, bérlő, haszonélvező – kötelessége, hogy ne zavarja szükségtelenül a szomszédait, illetve a környezetében lakókat. A lakóknak ugyanis nem kötelessége eltűrni a zajt. Azonban
nincs általános csendháborítási szabályrendszer, ez településenként, kerületenként, vagy társasházak esetén akár házanként eltérhet.
A 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelete mondja ki, hogy milyen határértékeken belül kell esnie az adott zajnak, attól függően, hogy az ingatlan hol helyezkedik el, és hogy hány órakor történik a zajkeltés.
- Kisvárosban, faluban található lakóterületen 6 és 22 óra között között 50 dB, 22 órától 6 óráig 40 dB zaj a határ.
- Nagyvárosban, sűrűn beépített, vegyes lakóterületen 6 és 22 óra között 55 dB, 22 és 6 között pedig 45 dB a határérték.
- Az épületek zajtól védendő lakóhelyiségeiben a határ egységesen 06-22 óra között 40 dB, 22-06 óra között pedig maximum 30 dB.
Ha a hangos tevékenység a rendeletben megjelölt időpontokon kívül, vagy a megadott zajszint felett történik, szólhatunk a rendőrségnek. Ha úgy ítélik meg, hogy valóban szabálysértés történt, akkor bírságot szabhatnak ki, ha pedig a zavaró zaj visszatérő problémát jelent,
birtokvédelmi eljárás is kezdeményezhető.
Nyáron a leggyakoribb problémát a fűnyírás szokta okozni, és mivel ez külső zajforrásnak minősül, erre szigorúbb a szabályzás. Eszerint füvet nyírni csak hétköznap reggel 7 és este 20 óra között szabad, szombatonként reggel 9 és 12 óra között, vasárnap és ünnepnapokon pedig tilos.
Azonban ez csupán az általános szabályozás, és az önkormányzatok szabadon eltérhetnek ettől.